Senet Nedir ? Senet Nasıl Düzenlenir

SENET NEDİR

Senet en az iki kişi arasında düzenlenen ve bir borcun belirli bir tarihte ödenmesi gerektiğini anlatan kıymetli bir evraktır. Senedin düzenlenmesi kişiler arasında yapılan herhangi bir ticari satıma veya verilen herhangi bir borca bağlıdır. Ticari olarak bir mal almışsanız ve bunu vadesel olarak belli bir tarihte ödemek istiyorsanız bunun karşılığında mal aldığınız kişi ile senet düzenleyebilirsiniz.

SENET NASIL DÜZENLENİR ?

Senet her şeyden önce borcu ödeyecek kişi ve borcun ödeneceği kişi olmak üzere en az iki kişi arasında imzalanmalıdır.

Senedin karşılığında ödeme yapacak kişi senedin alt tarafında yer alan kısma adını soyadını tc kimlik numarasını (şirket ise vergi numarasını) adresini yazmakla birlikte imzasını atmalıdır.

Senedin karşılığında ödemeyi alacak kişinin adı (ya da şirket) senet örneğinde görülen Bay…… kısmındaki boşluğa yazılmalıdır.

Ödeme hangi gün yapılacak ise bu senedin ödeme günü ya da vade günü kısmında tarihsel olarak mutlaka belirtilmelidir. Burada belirtilen tarihin karşılığı senet metninde yer alan ‘……… tarihinde’ kısmına yazı hali ile belirtilmelidir. Örnek : Ödeme/Vade Günü : 26.02.2016 – Senet metni : 26 Şubat 2016 ya da yirmialtı şubat ikibinonaltı.

Ödenecek miktar ne ise TL kısmına mutlaka ≠…………….≠ şeklinde belirtilmeli ve karşılığı olarak senet metnine de ‘yukarıda yazılı yalnızca ………………………..’ kısmına yine düz yazı ile yazılmalıdır. Örnek : 1.000,00 TL Senet Metni : bin TL

Yeri gelmişken burada bilinmesi gereken bir husus vardır. Senet üzerinde belirtilen tutarlar, yani ödeme tutarı ile senet metninde belirtilen ödenecek tutarın aynı olmaması durumunda bilinmelidir ki senet üzerinde düz yazı ile belirtilen hususların geçerli olduğudur.

Senedin düzenleme tarihi aşağıda yer alan tarih kısmına yazılmalıdır. Elinizdeki senette yukarıdaki örnekte görülen senetteki gibi düzenleme tarihi açıklaması yazmaması gibi bir durumla karşı karşıyaysanız bilmelisiniz ki düzenleme tarihini bu alt kısma yazmalısınız. Tarih ile birlikte yine düzenleme yerini de bu tarihi yazdığınız yere (altına ya da üstüne) belirtmelisiniz.

SENET TÜRLERİ NELERDİR

EMRE MUHARRER SENET

Bu senet türünde senedin verildiği kişi dilerse senedi bir başkasına Ciro edebilir. Yani siz senet verirken borcu ille de senedi verdiğiniz kişiye ödemek zorundasınız diye bir kaide yoktur. Emre muharrer Senedi alan kişi de bir başkasına borçlu ise senedin arka yüzüne Şahıs ise isim soyisim tc imza atarak başkasına devredebilir. Şayet şirket ise şirket kaşesini basıp üstüne imza atarak bir üçüncü şahsa verebilir.

NAMA YAZILI SENET

Bu senet türü daha özel ve borçlu için daha güvenli bir senettir. Çünkü burda siz senedi kime verdiyseniz senet bedeli ancak o kişi tarafından sizden talep edilebilir. Yani Nama yazılı senedin Emre muharrer senede göre en önemli farkı ciro edilememesidir. Yukarıda ki görüntü de örnek senet vardır. Bu senet EMRE MUHARRER SENET niteliğindedir. Şayet sizler NAMA YAZILI SENET verecekseniz senedin başında ki işbu emre muharrer senedimin mukabilinde kısmını ” işbu nama yazılı senedimin mukabilinde” diye değiştirmeli ve yine senette yer alan ” veya emrühavalesine” kısmını da silmelisiniz. Bu durumda senet nama yazılı senet haline gelecektir ve senedi verdiğinizden başkası sizden senet bedelini talep edemeyecektir.

Nitekim bu yüzden Tüketicinin korunması hakkında kanun uyarınca da tüketicilerin alışveriş yaparken düzenlemiş olduğu senetlerin NAMA YAZILI olmasını ŞART koşmuştur. Çoğu iş yeri tarafından uyulmayan bu emredici hüküm karşısında tüketiciler senedin geçersizliğine dayanarak takibi iptal ettirebilirler.

Ödenmeyen Senetler nasıl tahsil edilir ? , Senet ödenmezse ne olur gibi konuları da sitemizden bulabilirsiniz.

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir