Hacizde taahhüt nedir ? Taahhüt nasıl verilir? Sonuçları nelerdir ?

HACİZDE TAAHHÜT

Haciz istenmeyen fakat olmazsa olmaz bir durum olduğundan pek cok insan mecbur kalmadıkça bu konuda herhangi bir araştırma yoluna gitmiyor. Tabi taahhüt de en zor zamanda yetişen hızır misali insanlarin aklına ilk gelen bir kurtuluş ümidi oluyor. Bugün taahhüt vermeyi ve taahhüt un sonuçlarını anlatmak istiyorum. Oncelikle herkesin hapis ihtimali olduğundan vermeye korktuğu taahhüt sadece icra dosyasina verilmesi durumunda geçerlidir. Telefonla sizi arayan müşteri temsilcisine verdiğiniz taahhüt sadece siz ile o şirket arasında geçerli olup bu taahhüdü ihlal etmeniz durumunda herhangi bir hapis cezası vs yoktur. Hapis ihtimali sadece icra dosyasına verdiğiniz taahhüt de geçerlidir.
icra dosyasina taahhüt vermek icra dosyasina 3 şekilde taahhüt verebilirsiniz. Bunlardan ikisi alacaklı veya vekilinin kabulü ile olurken diğeri için alacaklının yada vekilinin kabulüne ihtiyaç yoktur.

# Haciz sırasında verilen taahhüt

Bu durumda ev yada iş yerinize geldiklerinde alacaklı taraf ile anlaşarak taahhüt verebilirsiniz. Bu taahhüt mutlaka icra haciz tutanağına kuruşu kuruşuna ve her alacak kalemi ayrı ayrı yazılmak suretiyle verilebilir. Örneğin toplam dosya borcunuzun 7777,77 tl olduğunu varsayalım. Siz taahhüt verirken asıl alacak : 5000 tl Faiz : 300,5 tl Vekalet ücreti: 948,99 tl vs vs gibi kuruşu kuruşuna haciz tutanağına yazılacak ve toplamda 7777,77 tl yi tutturacak şekilde yazdirmalisiniz. Aslinda bunu siz değil alacaklı taraf yazdiracak. Daha sonra bu borcu nasil kac taksitte ödemek istiyorsaniz su tarihte su
0 0 0 0 Google + 0
kadar su tarihte su kadar diyerek yazdiracaksiniz. Taahhüt ancak bu durumda geçerlidir. Yoksa 7777,77 tl olan borcumu şöyle ödeyeceğim demek taahhüt değildir. Daha doğrusu taahhuttur. Fakat ceza alabileceginiz bir taahhüt değildir. Alacakli taraf bu şekilde almissa tabiki yine siz ödemeye çalışın borcunuzu ama bu şekilde alınan taahhüt ihlal edilirse bundan ceza çıkmaz.

# Hacizsiz icra dairesine gidip taahhüt verebilirsiniz

Bu durumda hacze ugramamak adina gidip yukarda yazilan şekilde borcunuzun tüm kalemlerini belirtip ödeyebileceğiniz şekilde bir taahhüt verebilirsiniz. Siz bunu verince bu yazı alacakli tarafa gönderilir. Alacaklı taraf taahhudunuzu kabul ederse size taahhüdü kabul muhtırası gönderilir. Bu muhtıra size kabul şeklinde gelirse o zaman geçerli bir taahhüt vermiş olursunuz. Fakat alacaklı taraf bunu her şekilde kabul etmek zorunda olmadığından vereceğiniz taahhüdün alacakliyi ikna edecek bir taahhüt olması gerekir.

# iik 111. Maddeye göre taahhüt vermek.

Bu madde : “Borçlu alacaklının satış talebinden evvel borcunu muntazam taksitlerle ödemeği taahüt eder ve birinci taksiti de derhal verirse icra muamelesi durur. Şukadar ki borçlunun kafi miktar malı haczedilmiş bulunması ve her taksitin borcun dörtte biri miktarından aşağı olmaması ve nihayet aydan aya verilmesi ve müddetin üç aydan fazla olmaması şarttır.” Şeklindedir. Bu maddeye göre taahhüt verilebilmesi için borca yeter derece malınızın haczedilmiş olması şarttır. Bu taahhüdün satış talebinden önce verilip 4 eşit taksit şeklinde ödenmesi ve ilk taksidin peşin ödenmesi gerekir. Yani 8 bin tl borcunuz varsa 2 bin tl peşin verip kalanini da 2 bin tl taksitle 3 defada ödemeyi taahhüt edebilirdiniz. Bu taahhütü verdiğiniz zaman alacaklının kabulüne gerek yoktur. Icra müdürlüğü kabul ettiği takdirde geçerli bir taahhüt vermiş olursunuz.

# Taahhüdü ihlal etmenin cezası.

Bir çok borçlu taahhüd verip bu taahhüdü yerine getirmediği zaman 3 ay hapis yatıp borcunun silineceğini düşünüyor. Oysa bu yanlıştır. Öncelikle verilen taahhut mutlaka para ile alakalı olmalıdır. Bu paranın taahhüt edilen zamanda ödenmemesi gerekir ve bunda borçlu kusurlu olmalıdır. Kendi kusuru olmaksızın ödeyememiş ise bu suç işlenmiş sayılmaz. Bir borçtan dolayı verilebilecek hapis cezası en fazla 3 aydır. Yani 10 takside boldurup de 7 sini ödemediniz diyelim. 7×3 ay değil sadece 3 ay hapis cezası verilir. Ayrıca bu suç şikayete bağlı bir suçtur. Alacaklı taraf siz taahhüdü ihlal ettiğiniz tarihten itibaren 3 ay ve herhalde 1 yil içerisinde sikayette bulunmazsa bundan dolayı artık ceza almazsınız. Cezanizin infazina baslandiktan sonra borcunuzu ödemek isterseniz , o tarihe kadar geçmiş olan taksitleri yada borcun tamamini öderseniz infaziniz durdurulur. 3 ay yatmaniz beklenmez.
Yargıtay ictihatlarindan da bahsetmekte fayda görüyorum. Özellikle haciz sırasında evinize yada is yerinizenhacze geldikleri zaman verdiğiniz taahhüt yargitay a göre ICRA TEHTIDI ALTINDA VERILDIGI yani BORCLUNUN KENDI HÜR IRADESIYLE TAAHHÜT VERMEDIGI için ceza çıkmıyor. Siz bu yola elbette ki gitmeyin. Taahhüt veriyorsaniz bunu yerine getirin. Ne zaman ne olacağı belli olmaz. Buna da red verilir mi kardeşim dediğimiz bir çok davada red yediğimiz gibi ceza çıkmaz ama… dediğimiz davalardan da ceza çıktığı oluyor.

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba 2013 yılında icra mahkemesini kazandım 500 TL mahkeme masrafımi almak için icra takibi başlattım. Borçlunun Avukati takibi aldı fakat icra memurları benim avukatim olmadığım için bana zorluk çıkartıyor. Bilgi vermenin yasak olduğunu söyleyip işi zora koşuyorlar borçlunun 7 adresi var 4 bin tl para yatir adresleri kontrol edelim diyorlar çalışmasa da çalısiyormuş deyi maaş haczi yapıyorlar UYAP tan hiç bir bilgiye ulaşamıyorlar sistem eskiyemiş İstanbul Adliyesi… 6 ayda bir yenileme yapıyorum dilekçeyle. Taahhüt nasıl alırım borçludan. Ceza Mahkemesinde sahtecilik suçu sabitlenmiş denetimli serbestlikten faydalanıyor. Yardım bilgiyi rica ederim. İyi çalışmalar

    1. tahhüt 2 şekilde alınır. Ya hacze gidersiniz haciz sırasında alırsınız. Yada borçlu kendi isteğiyle gelir icra dairesine taahhüt verir. Fakat hacze gitmeniz şart. Bu arada 2013 den beri 6 yıl geçmiş keşke bir avukata danışsaydınız bunca zaman

  2. Merhaba
    20.000 tl senet alacağım var. gününde ödemedi. ödeme niyeti de yok gibi. haciz işlemi başlatacağım. tahhüt tarihini 10 gün içinde olmasını isteyebiliyormuyum ? yani uzatmadan hemen ödemesi için

    1. Merhaba. İhtiyati haciz başvuru yaparak 3-4 gün içinde hacze gidebilirsiniz. Normal tebligat yapmanız durumunda 5 gün itiraz 10 gün ödeme süresi olacaktır. Bu sebeple beklemeniz gerekecektir. Taahhüt vermek zorunda değildir borçlu ama siz ihtiyati haciz alarak yıldırım haczi yapabilirsiniz.