Eve Haciz Gelir mi ?

Eve İcra Gelir mi ?

Ülke olarak ve hatta millet olarak en küçük haberi çarpıtarak verme huyumuzdan ötürü 2012 yılında icra ve iflas kanunu’nda yapılan değişikliği haber siteleri ve televizyonlar EVE HACİZ KALKTI diye haber ede dursun, bizler hala evlere gidip haciz yapabilmekteyiz ve bu duruma bir açıklık getirmenin de bu sebeple faydalı olacağını düşündüm. Öncelikle kısa bir özet geçmek gerekirse, Eve haciz gelir. Eve hacize gelinmesinde hiç bir yasal engel yoktur. Eskiye oranla aradaki tek fark herşeyin değil bazı şeylerin haczedilebilir olmasıdır. Yoksa Eve icra geliyor. Maaşa da icra geliyor. Maaşta haciz varken eve de haciz gelebilir. Yasal bir engel yoktur.

2004 sayılı icra ve iflas kanunu’nda 2012 yılında 6352 Sayılı kanun ile değişikliğe gidilmiş ve 82. Maddenin 3. Fıkrası ;

“Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.

şeklinde değiştirilmiştir. Bu değişiklik her ne kadar tv ve sitelerde eve haciz kalktı olarak yorumlansa da gerçek bu şekilde değildir.

Ev Haczi Son Durum

Hukuk da her hareketin bir sebebi bir dayanağı vardır. Ev haczinde özellikle dikkate alınacak dayanak icra ve iflas kanunu’nun 82/3. Maddesidir. Yukarda da yazdığımız şekilde ;

“Para, kıymetli evrak, altın, gümüş, değerli taş, antika veya süs eşyası gibi kıymetli şeyler hariç olmak üzere, borçlu veya aynı çatı altında yaşayan aile bireyleri için lüzumlu eşya; aynı amaçla kullanılan eşyanın birden fazla olması durumunda bunlardan biri haczedilemez.”

Bu durumda evde TV, Koltuk takımı, ütü, Perde, Halı, Çamaşır Makinesi, Buzdolabı gibi borçlu için lüzumlu eşyalar Haczedilemez !!. Fakat 82. Maddenin 3. Fıkrasından da anlaşılacağı üzere bunlardan birden fazla olması durumunda 1 tanesi haczedilemez. Örneğin evinizde 4 TV varsa 3 ü haczedilebilir.

Vatandaş diliyle daha sade daha yalın şekilde anlatılacak olursa eve haciz gelir mi diye soranlara;

Eve Haciz KALKMADI !. Haciz memurları sizin yada ailenizdeki birisinin borcu için evinize gelebilir. Evinizde bulunan eşyalara bakar. Haczedip kaldırmaya elverişli mal olması durumunda ALACAKLI yada ALACAKLI VEKİLİNİN TALEBİ ile malları haczedip kaldırabilirler. Örneklerle açıklayacak olursak;

Evinizde 1 TV, 1 Buzdolabı, 1 Çamaşır makinesi, Halı, 1 Ütü, 1 Koltuk Takımı, 1 Yemek masası var.

Bu durumda eve gelen haciz memuru evde hacze kabil mal bulunmadığını tutanağa geçirecektir ve haciz yapmayacaktır.

Örneğin: Evinizde 2 TV, 1 Buzdolabı, 1 Çamaşır makinesi, Klima, Laptop, Masaüstü bilgisayar, Ses Sitemi var.

Bu durumda da evinizdeki 2 TV den daha değerli olan, Klima, Laptop, Masaüstü Bilgisayar, Ses Sitemi Haczedilip muhafaza altına alınabilir.

Ya da evinizde tek 1 tane TV var ama değeri fazla. Mesela 4-5 bin TL değerinde TV kullanıyorsunuz. Bu durumda dahi icra memuru tek televizyonunuz olmasına rağmen onu haczedip muhafaza altına alabilir. Çünkü buradaki kıstas sizin için Lüzumlu eşya olup olmadığı. Siz 800-1000 TL değerinde ki bir televizyon ile de TV izleyebilirsiniz. O halde 4-5 bin TL değerinde ki bir TV sizin için Lüzumlu eşya değildir.

EVE İCRA GELİRSE NE YAPMALIYIM ?

Evinize icra geldiği zaman elbette ilk iş sizi gerçekten düşünen, işi zorlaştırmayı düşünmeyenbir avukat tanıdığınız varsa ona danışın. Fakat yoksa; Öncelikle eve kimin için icraya ( hacize ) geldikleri önemli.

Oturduğunuz evde oturan bir bireyin borcu için hacze gelinmişse;

Yukarıda özellikle belirttiğimiz hacze kabil mal olayına dikkat ediniz. İcra memuru alacaklı yada vekilinin talebi ile hacze kabil mal varsa haczedebilir. Buna engel olamazsınız. Kapıyı açmazsanız kapı gerekirse çilingir ile açtırılır. Memur’a engel olursanız polis çağrılır ve polis sizi icra müddeti boyunca alıkoyabilir. Bu sebeple mutlaka kapıyı açmanız istiyorsa açın. İcra memuru her odaya girebilir. Yatak odanıza bile.

Evinizde icra ve iflas kanunu’nun 82/3. Maddesi gereğince hacze kabil mal olmadığını düşünüyorsunuz. Fakat icra memuru böyle düşünmüyor olabilir. Sizin hacze kabil olmadığını iddia ettiğiniz bir malı icra memuru yine haczedebilir !. Fakat bu durumda bu haczi kaldırmak için şikayet yoluna başvurmanız gerekecektir. Yani haciz sırasında hacze kabil olmadığından bahisle icra memurunun malınızı haczetmesine engel olamazsınız. İcra mahkemesine giderek bu haciz işlemini şikayet edebilirsiniz. (tabiki burada bir avukata danışmanızda fayda vardır)

Evinize haciz geldi. Mallarınız haczedildi. Malların haczedilmesi ile muhafaza altına alınması farklı şeylerdir. Evinizdeki bir mal haczedilip de muhafaza altına alınmadan size yediemin olarak da bırakılabilir. Bu durum sizin taktirinizde değil, alacaklı vekilinin talebine bağlıdır. Alacaklı vekili sizin borcu ödeyeceğinize (borçlu sizseniz) yada kaldırılacak malın borcu ödemeye yardımcı olmayacağına kanaat getirirse malın yeddiemin olarak size bırakılmasını talep edebilir. Yeddieminliğin hukuki ve cezai sorumluluğu size anlatıldıktan sonra malın yeddiemini ( emanetçisi) olup olmamak size kalmış. Olmak isterseniz sorun yok. Yeddiemin olmak istemezseniz malınızın kaldırılmasından başka çare yoktur. Malınız kaldırılır ve resmi yeddiemin depolarına götürülerek bir başkasına yeddiemin olarak bırakılır.

Evinizde oturmayan birisi için hacze gelinmişse ;

Tanımadığınız yada tanımakla birlikte evinizde kesinlikle oturmayan birisi için sizin evinize hacze gelinse ne yapacaksınız?

Kanun bu durumda istihkaklı haciz müessesini öngörmüştür. Tanımadığınız birisi için yada tanıdığınız ama evinizde oturmayan birisi için evinize hacze gelirlerse yine yukarıda anlattığım gibi kapıyı yine açmak zorundasınız. Yine icra memuru haciz yapabilir. Fakat burada değişik bir durum vardır. Haczedilen mal aslında borçluya ait değildir de size aittir. İşte bu durumda siz icra tutanağına haczedilen mal için istihkak iddiasında bulunduğunuzu belirtip haczedilen malı icra ve iflas kanunu’nun 99. Maddesi gereği yediemin olarak kabul ettiğinizi belirtmelisiniz.  Mal haczedilir ve istihkak iddiası tutanağa geçirilerek size yediemin olarak bırakılır. Muhafaza altına alınamaz !!. istihkak iddianız var iken haczedilen mallar genelde muhafaza altına alınamaz. Birkaç ayrık durum vardır. Bunları da diğer yazımız da anlatacağız.

İstihkaklı haciz durumu sadece eve gelen hacizlerde değil iş yerinize gelen hacizlerde de mümkündür ve aynı prosödür işletilmektedir. Özellikle de Şahıs borcundan Şirkete yada şirket borcundan eve gelinmesi durumunda ne yapılacağına dair yazılımızı takip edebilirsiniz.

Google de Ev haczi 2018, Ev haczi son durum gibi ev haczi ile alakalı bilgi ve belge ihtiyacı olan kullanıcılarımıza yönelik hazırladığımız bu yazıyı inşallah okumak zorunda kalmazsınız. Allah verir de okumak zorunda kalmışsanız şimdiden geçmiş olsun. Biz avukatlar olarak kesinlikle sizleri toplum önünde rezil etmek, sizi zor duruma düşürmek için değil, belki bir gün alacaklı konumunda olursanız sizlere de yapacağımız gibi müvekkillerimizin alacaklarını tahsil etmekten başka bir düşüncede olmayız.

Saygılar.

 Güncelleme : Eve HACIZ 2021 SON DURUM. EVE İCRA 2021 YASASINDA DEĞİŞİKLİK VAR MI ?

Aslında yaziyi yazalı cok zaman geçmedi ama yine de bilgilendirmis olalim. 2019 yili icinde eve icra hala mümkündür.  Hic bir değişiklik yoktur. Banka borcundan eve haciz gelebilecegi gibi baska borclardan da gelebilir. Fakat mesele eve haciz gelmesi degil evde ne yapilacağıdır. O da yukarıda yazmaktadır.  Şuan için bu sistemin değişmesini beklemek de pek doğru olmayacaktır.

HER BORÇ İÇİN EVE GELİNİR Mİ ?

Özellikle bu konuda çok soru gelmesi üzerine açıklama ihtiyacı duydum. Eve icra gelir mi derken borç miktarı belirtilmiyor. Zaten güncel durumda 100 TL için bile eve haciz gelebilir. 1 milyon TL için de eve haciz gelebilir. Çünkü bu bir haktır. 100 TL alacaktır eve gidilmez denirse işyerlerine de gidilmeyeceği sonucu çıkar ki buda küçük alacakların tahsilini imkansız hale getirmektedir. Fakat bu konuda Eve haciz yasası olarak bilinen gerçekte icra ve iflas kanunu açısından borç miktar eve icra gelmesi için önemli değildir. Genel işleyiş bakımından ve kendi tecrübelerime dayanarak sizlere ancak şunu söyleyebilirim. 1-2 bin TL civarında ki alacaklar için özellikle bir gün ayrılıp pek hacze gidilmemekte. ( dikkat ediniz. Tercih edilmiyor diyorum. Mümkün değil demiyorum) Fakat borç miktarı 3-5 binden fazla alacaklar için hala evlere hacze sıkça gidilmektedir.

Av.Mehmet Değirmenci

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

 1. Merhaba.türk telekoma 592 lira icralık borcum var.2018 in 6.ayinda dava açildi.arac ve maaş haczo yapıldi.iş yerine tebligat geldikten yaklaşik 20 gün sonra işime son verildi.o günden beri hic bir ses cıkmadı.04.01.2019 tarihinde watsapp üzerinden mesaj geldi.pazartesiye kadar ödeme yapılmazsa masraf eklenerek eve haciz felecek diye.bende teblig tarihi ile isten çıkıs tarihi arasındaki tutarın işveren tarafından ödenmesi gerektigini söyledim.beni ilgilendirmez siz aranızda halledin,para yatmazsa pazartesi hacze gelicez denildi.bu durumda ne yapabilirim.teşekkürler

  1. Merhaba. Öncelikle borç yüksek değil. Kısmi kısmi de olsa ödeme yapmanız faydanıza olur. Tabiki maddi durumunuzu bilmeden söylüyorum.

   Borç ödeme durumunuz yok diye düşünerek şöyle diyebilirim. 592 TL masraflarla 1000 TL olmuştur. Bin TL için eve hacze gelineceğini sanmıyorum. Whatsapp yoluyla ulaşılmış olması da ilginç. Ama tehdit içerikli olmadıkça sorun yok. Siz iş yerinden kalan parayı alın onlara yatırın en iyisi.

   1. Mehmet bey öncelikle ilginiz için teşekkür ederim.Şuanki türk telekomda görünen güncel borc,bu masraflar dahil 592 lira.telekom bayilerine kısmi ödeme yapılabilirmi borcu kapatmak yerine.isyeri para yatirmamıs çıkiş evraklarını göndermiş.ama tebliğ ile çıkış arası bir çalışma süresi var.eve hacze gelmek için bildirim yapmaları gerekirmi resmi olarak yoksa direk gelebilirlermi.iyiçalışmalar diliyorum

    1. Merhaba. Bildirim yapmalarına gerek yoktur. Direk gelebilirler. Bu arada siz kısmi ödemeyi türk telekom bayilerine değil icra dairesindeki dosya numaranıza yapın. Zaten bildiğim kadarıyla borç icralık olduktan sonra Türk Telekom bayileri borçları göremiyor. ( Yanlış biliyor olabilirim) En garantili olanı kendi icra dosyanıza istediğiniz kadar ödeme yapmaktır

     1. Merhabalar benim ORIFLAME denen bir makyaj markasına 310 tl borcum vardı ödeyemediğim içinde bugün icra masraflarıyla 664 tl oldu ve ben yarın yarısını da olsa yatıracağım icra gelirmi fatura annemin üzerine veya icra gelirse kaç gün içinde gelir lütfen yardımcı olun

   2. Merhaba, senetle esya satan firmadan alışveriş yaptim. Çoğunu odedim son kalan bir kac taksiidi odeyemedim. 1378 tl. Tebligat geldi kambiyo senedi haciz davasi diye faizlerle 2000 tl olmus. Uyap sistemindede vekalet ucreti ve baska faizlerle toplam 2700 tl yaziyor. Ödenecek rakam. Ben borcumu odemek istiyorum. Ama bu kadar faizle beraber degil. Sizce avukata neler soleyebilirim. Bana indirim yapması icin. Cunku konustum asla yapmam dedi. Ama cok fazla faiz var bu kadar odemek istemiyorum. İcra dairesindenmi odeme yapsam yoksa faizemi itiraz etsem. Ne yapsamda ikna etsem avukatı faizi indirmeye

    1. 1- Kullanıcı senedi nama yazılı değilse itiraz edilebilir. Dava açılırsa kazanılır
     2- Her taksit için ayrı senet düzenlenmediyse senet geçersiz. Dava Açılırsa kazanılır.
     3- Takip oturduğunuz yerde yapılmadıysa dava açılır kazanılır.
     4- Tüketici işlemlerinde istenecek faiz oranı Tüketicinin korunması hakkındaki kanun da yazılı miktardan fazla olamaz.

     1. Slm avukat bey benim Turkcell 1300 TL borcum var bunun için eve haciz gelirmi üstelik ben babamlar yaşıyorum benim borcum yüzün den babamın evini haczederlermi

     2. Merhaba. Bu tür sorular çok soruluyor. Borcun miktarı ne olursa olsun haciz mümkündür. Yaşadığınız evdeki mallar sizin sayılır ve haczi mümkündür

    1. Merhaba Elif ben benimde 15 bin bankaya borcum var kendim rahasiz oldugum için çalışmadım ödiyemedim bugün beni aradılar icra gelecek diye gelirimi acaba birde evden esalari goturdulermi yardımcı olursaniz sevinirim

     1. Gelip gelemeyecekleri alacaklının takdirindedir. Dosya kesinleşmiş ise her zaman gelebilirler

  2. Avukat bey iyi günler bir sorum olacaktı. İdari davanın kaybedilmesi sonucu davalının vekalet ücretini ödemezsem ne olur? Bu konuda nereye itiraz edebilirim? Kararı istinafa taşıdım kesinleşmeden ödenmesinin istenmesi doğru bir işlem midir?

    1. maasimda 1/4 haciz kesintisi var, memurum, ustume motosiklet alsam haciz konulur mu, maas haczim olmasina ragmen.. teşekkür

 2. Merhabalar bendimde 2000 tl evkura borcum var yapilandirma istedim kabul etmediler bi anda bu kadara cikti her an gelebilirler die korkuyorum acikcasi en azindan ay sonuna kadar sure istedim vermediler bi cozum varmidir gelebilirlermi

  1. Merhaba. İcralık oldunuz mu ? Tebligat geldi mi ? Takip kesinleşti mi ? Kesinleştiyse icra dairesine gidip borcu 4 taksitte ödemek istediğinizi söyleyin. ilk taksidi peşin ödemeniz gerekir

   1. mrb efendim.ben mont siparisi verdim.instegramdan.fakat bana gelen kucuk bir paketti.sanirim icinde tisort vardi.15-20gr birseydi.bende onu hic ellemeden almadim.aynen kargoda kaldi.fakat gecen gun avukat beni satis sozlesmesi kandirmaca iste falan filandan firmayi zarara ugrattigimdan dolayi 95 tl odemem gerektigini aksi taktirde haciz islemlerine basvuru yapacaklarini yazmislar.aradim olani soyledim iste 10tl kargo ucreti varmis firmada benden sikayetci olmus.bir baktimki google metelhan tekstil yuzlerce kisiye ayni seyi yapmis.ben ne yapmaliyim anlamadim.yardimci olurmusunuz efendim

    1. Size karşı icra takibi yapılmadıkça birşey yapmanıza gerek yok. Çünkü bu alacak haklı bir alacak olmadığı için genelde takibe bile girmiyor.

  2. Merhaba avukat bey size sorum olacak internet ten alışveriş yaptım ancak evde olmadığım için geri döndü aynı şekilde ikinci kez oldu siteden bana SMS geldi 49 TL kargo ücretini biz ödedik iban numarası vermiş yatırın yoksa icraya vereceğiz diyor ancak imzaladığım kağıt senet yok elime geçen ürün yok ama bana böyle Mesaj attı sizce ne yapmalıyım saygılarımla teşekkürler

 3. Merhaba benim bundan yaklaşık 5yıl kadar önce bir ortak işim oldu bende kredi ve k.k ödeyemedim tabiri caizse patladı hepsi bireysel o zamanlar bekardım şu an evliyim çoçuğumda yeni oldu ancak neredeyse hiç kağıt zarf vs gelmedi e devlettede 1 banka dışında icra gözükmüyor acaba evlendikten sonra bekarken yapılan borçlar nasıl etkiliyor ve neden e devlette kayboldu icra dosyaları şimdiden cevabınız için teşekkürler.

  1. Merhaba.
   İcra dosyaları 1 yıl güncellenmezse düşer. Bu sebeple e devletten silinmesi normaldir. Evlenmiş olmanız icra dosyalarınızı etkilemez. Düşmüş icra dosyaları alacaklının talebi ile daha sonra tekrar yenilenebilir.

 4. Merhabalar Mehmet bey bir konuda size danışmak istiyorum musadenizle.Ben yaklaşık 1 yıl once evlendim ve esim yurt disinda yasiyor bende onun yanina yerlesecektim ki aramiz biraz bozuldu ve istemesemde malesef ayrilmayi dusunuyoruz.Bu surecte benim adima birkac bankadan yaklasik 100000 TL civarinda bir kredi kullandik odemeleri esim yapiyordu.Bende yurt disina gidecegim icin isten cikmistim.Ama boyle birseyi hic tahmin edemedim malesef.Simdi sormak istedigim;ben bu surecte bir sure yurt disinda kaldim ve ikametim esimin yurt disindaki adresi uzerinde hala yasal olarak evliyiz.Ben su an ailemin evindeyim.Beni surekli tanimadigim numaralar ariyorlar ama korkudan acamiyorum.Su an yasadigim ailemin evine haciz gelmesi mumkunmudur acaba?

  1. Merhaba. Resmi adresiniz dışında da oturduğunuz eve haciz gelinebilir. Tabi ki bunun önce tespit edilmesi gerekir. Yasal olarak bir engel yok.

   1. Selam Mehmet bey bir arkadasim benim adima dükkan acti firmalara senet yapmis ancak senetlerde benim imzam yok arkadas ev adresi telefon imzasi mevcut imzaya itiraz ettim 4 dava actim 2 si lehime sonuclandi bilirkisi raporu ile diger ikisi ekimde yapilacak mahkemeyi bekliyorum karsi taraf eve ev esyalarina haciz yaptirabilirmi üzerimde herhangi birsey yok

 5. Sizce nasil bir yol izlemeliyim?Tebligat nereye ve ne zaman gelir acaba nasıl takip edebilirim?Yaklasık 4 aydir odemeler aksıyor.Şu an ne yapacağımı bilemiyorum.Sanki butun dunya ustume geliyor gibi butun islerim ters gidiyor gibi hissediyorum.Cevaplariniz için şimdidien tesekkurkler.Allah kimseyi bu durumlara dusurmesin.İyi günler.

  1. Amin.
   Tebligat türkiye de oturduğunuz son adrese yapılır yada ilanen tebligat yoluna gidileceği için dosyanın kesinleşmesi uzun sürer. Ödemeyi düşünmeniz en mantıklısı ama zaman kazanmak ve bu sırada ödeme yapmak da bir seçenek olduğundan icra dosyasına itiraz da edebilirsiniz. itirazınız üzerine takip durur ve dava açılması gerekir. Bu süreçte dava açılmadan borcu ödeme yoluna gidebilirsiniz

  2. Benim oğlum Vodafone dan Benim hattım üzerinden bayiden taksitle cep telefonu almış ve benim kesinlikle bu telefonu alırken ne bir imza ne de elden teslim alma var ve şu an borç 15 bin TL olmuş ve bana icra takibi başlamışlar. Ben Bunun için ne yapabilirim ?

 6. Son olarak su anda bulunduğum ev annemin uzerine kayıtlı.Acaba ne gibi sıkıntılar cıkar.Evde degerli olarak neler var derseniz bir eski biri biraz daha yeni 2 buzdolabı,alınalı 1 yıl olmamıs oturma gurubu ve yemek odası onun dısında sıradan ev eşyaları bu arada ikametim yurt dısı ama sadece burda bir adet tivibu faturam gozukuyor adima onun ustunden giderek buraya gelirlermi acaba?Kusura bakmayin cok soru sordum ama su an oyle bir durumdayimki ne yapacagimi bilemiyorum.Zaten olurda bir ümit aramiz duzelirse ve kismetse gidersem yurt disina isim hazir ve esimin yardimiylada en kisa surede odeyecegim ama boyle soylemem icra memurlarini ve avukatlarin umrunda olacagini pek dusunuyorum.Aklima baska cozum yolu gelmiyor malesef.

  1. Selin hanım, evin anneniz üzerine olması hacze gelinmesine engel değil. Hacze gelindiğinde anneniz bu bahsettiğiniz eşyaların size ait olmadığını kendisine ait olduğunu iddia edebilir. ( gerçekten sizin değilse fatura vs sunabilirsiniz ) Bu durumda icra memuru sizin açınızdan en kötü ve olumsuz haliyle söylenecek olursa 1 adet buzdolabını ve yemek odasını haczedebilir. ( başka masa yoksa sadece konsolu haczeder ) Tabi bankalar malları kaldırma yoluna da pek gitmiyorlar onu da açık söylemekte fayda var

   1. Memurlar eve geldiklerinde beni evde görebilirler bu durumda ne gibi bir sonuç ortaya cıkar acaba?Verdiğiniz acıklayıcı ve yardımsever bilgiler için çok teşekkür ederim.İyi çalışmalar.

    1. Evde sizin olmanız iik 97. maddesi gereği malların size ait olduğu sonucunu doğurur. aksini ispat etmek, bunu iddia eden annenize düşer.

 7. 8750 lira borcum var avukatla anlaşmak istiyorum 4.yada 5 takside bölelim diye fakat avukat yanaşmıyor eve icra getireceğim diyor evde kayda değer bir tv var onun da faturası oğluma ait bir işlem yapabilirlermi avukat neden anlaşmak istemiyor anlamadım

  1. Avukatın neden anlaşmadığını bilemeyiz. Duruma göre bazen bizde anlaşmıyoruz. Evde ki TV hacze şayet değeri çok yüksek değilse ve tekse haczedilmez.

 8. Merhabalar avukat ve icra memuru kapıya kadar geldi ben odeyebilecegim taksitleri söyledim kabul etmedi evde 1 tv 1 çamaşır 1 bulaşık 1 buzdolabı 1 oturma grubu 1salon takımı 1 de yatak odası var herodada hali normal ev eşyaları var bidaha gelirlerse hangisini alabilirler teşekkür ederim

  1. geldiler derken haciz tutanağı bırakmışlardır. Haciz tutanağında birşey haczetmişler mi ? Yoksa hacze kabil mal yoktur mu denmiş ?

   1. İlk önce anlaşmak, taahhüt imzalatmak için gelmişler senle anlaşamadık eve geliriz diyip gitti evden ne alabilirler acaba teşekkür ederim

 9. sayın avukatım 2015 te koltuk takımı almıştım 2800e taksitli almıştım 900 odedim daha sonra odeyemedim mal sahibi 2500 tl borcu var demiş avukata vermiş oda beni aradı icra gelir mi eve

   1. sayin avukatim senetim 2015tarihli zaman asimina ugrayip geçersiz sayilmiyormu üç yıl gibi bir süresi var sanırım yinede sıkıntı yasarmiyim

    1. Mesajınızı yeni gördüm kusura bakmayın. Senedin veriliş tarihi değil vade tarihi itibariyla 3 yıl dolmuşsa o artık senet değildir.

  1. Merhaba Avukat bey düzenli olarak ödediğim 4 kredim işsiz kaldığım için ödeyemedim icraya düştü tutarları 4500tl – 1200tl – 3200tl – 800tl kredileri çektiğimde annemin evinde oturuyordum daha sonra ikametgahımı yeni taşındığım eve aldım tek başıma yaşıyorum eşyam yok denecek kadar az olup üstüme kayıtlı hiç bir mal varlığım bulunmamaktadır öncelikle eski adresim olan annemin evine hacize gidilirmi? Ve şuan tahsil edebilecekleri hiç bir şey olmadığı için nasıl bir yol izlenir işe başlar başlamaz ödeme yapacam

 10. merhaba. c.tesi günü hukuk bürosundan eve geldiler. 1-2 ün içinde anlaşmazsanız haciz gelecek dendi.icra dairesi c.tesi çalışıyor mu? daha öncede icra dairesinden yetkili gibi konuşup borcun bir kısmını tahsil etmişelrdi. borcu borçla ödeyerek daha kötü bilançoya sebep olmuştu.
  acaba her an haciz gelebilir mi ? haciz de illa eşyalar alınır mı? yoksa sahiplerine emanet ediliyor mu ?
  birde ben ailecek yaşadığımız evi satıp borçları sıfırlamaya çalışıyoruz. bu durum alacaklı tarafta iyi bir intiba uyandırır mı ? ne yapmam gerek sizce ?
  teşekkürler.

  1. Merhaba. İcra daireleri cumartesi günleri de genellikle toplu dosyalara da olsa hacze çıkabilirler.
   Her hacizde ille de mal kaldırılır diye bir kaide yoktur ve ortalama 10 haczin 8 inde menkuller kaldırılmıyor. Evi satma çalışmanız alacaklı dan mal kaçırmaya yönelik olarak da algınabilir. O sebeple borçları bir an önce ödemeniz en mantıklısı

   1. Merhaba avukat bey
    Yüklü miktar borç verdiğim bir arkadaşımdan paramı alamıyorum. Maddi durumunun iyi olmadığını belirtiyor. Kendisine ait evi olduğunu biliyorum. Hangi icra yolunu tercih etmeliyim? (Aslında amacım karşı tarafa zarar vermeden bana olan borcunu resmileştirmek istiyorum)

 11. 4. Sene önce banka kredisini ödeyemedim. Eczanem vardı, iflas ettim. Banka avukatlık bürosuna vermiş .28.01.2019 tarihinde hacze Kabil malların polis çilingir eşliğinde kaldırılması için talimat alınacaktır diye bir yazı yollamışlar. Emekli maaşımın 0/025’ini bir başka borç için bloke ettiler . Hiçbir gayrımenkulum yok. Evimdeki beyaz eşyalar da birer tane. Bu durumda ne yapabilirim?

  1. Bu durumda yapacak birşeyiniz yok. Evinizde hacze kabil mal olmaması durumunda haciz yapılamayacaktır. Elimizden geldikçe ödeme yapınız emin olun iyi niyetinizi görecekler

  2. Merhaba,kredi kartı borcum sebebiyle iki yıl öncesi ev haczine geldiler,memur hacze kabil malı yoktur şeklinde tutanak tuttu,borcumu ödeyemedim, sağlık sorunlarim sebebi ile çalışamıyorum, şimdi aynı borç için tekrar hacze geleceklerine dair sınırsız sayıda SMS alıyorum,bu korkutma amaçlımı ,yoksa gerçek payı varmı , aynı borç için icra dairesinden haciz öncesi tekrar tebligat gelmesi gerkmezmi, teşekkürler

  3. Merhaba 400 TL bir borcum vardı eşya aldığım yere kızdım parayı vermedim 400 TL senet yaptık icra kagıtı göndermiş avukat yoluyla hiçbir şekilde borcunuz var ne telefon nede posta yoluyla ulaşıldı bu 2015 de almıştım eşyayı ne yapmam gerekir 3 gün süre tanımışlar

 12. merhaba. bir bankaya 3140 ve 14500 kredi, 6000 kredi kartı borcum var. 3 aydır ödeyemiyorum. ayrıca bu bankadan 8 yıl önce konut kredisi almıştım, bunun ödemelerinde aksama yok (konut kredisinin bitmesine 2 yıl var). ikinci bir evim yok (tek konut). konutun ipoteği kaldırılıp icra yoluyla satışı yapılabilir mi. konut kredisini de icraya verebilir mi. maaşıma haciz konulmasını istiyorum, bunu talep edebilir miyim. banka bütün kredileri geri isteyebilir mi. (ev eşyası olarak lüks eşya yok, sadece fazladan 1 buzdolabı ve 1 küçük derin dondurucu var, bunlardan birini haczedebilirler mi). yardımcı olursanız memnun olurum. teşekkürler.

  1. Merhaba. Hayır ipoteği kaldırmazlar. 20-30 bin borç için ipotek kaldırmazlar. Sadece haciz koyarlar. Konut kredisi düzenli ödendikçe geri çağırmayı tercih edecek banka tanımıyorum açıkçası. Fazladan olan 1 buzdolabı 1 Küçük derindondurucu haczedilip muhafaza altına alınabilir ama bunu yapan banka sayısı da yok denecek kadar az. Maaşınıza ilk iş olarak haciz koyarlar. Yani koyma deseniz de koyarlar ve maaş iyiyse zaten oradan kapatmaya çalışırlar

   1. Teşekkürler Mehmet bey. maaşa haciz koysunlar önemli değil. maaş yaklaşık 6500 tl. fakat sürekli arayarak konut kredisini düzenli ödemenizin önemi yok deyip adeta tehdit ediyorlar, bundan rahatsız oluyorum. ilginiz için tekrar teşekkürler.

 13. Merhaba Mehmet bey, Annemin 3 adet bankaya toplamda 25 bin tl borcu var.Kendisi çalışmıyor, şimdiye kadar da hiç çalışmadı. Bizden gizli nası yaptı bu borcu bilmiyoruz. Asıl sorum bir tane evimiz var. Evin tapusunun yarısı babama, yarısı anneme ait. Evdeki eşyaların hepsini babam aldı. Herhangi bir haciz durumunda evdeki eşyaları veya direk evi alma ihtimalleri var mı? Teşekkürler.İyi çalışmalar…

  1. Merhaba. Evde anneniz de ikamet ettiği için icra ve iflas kanunu 96 ve 97. Maddeleri uyarınca evde şayet hacze kabil mal varsa bunlar annenizin varsayılır ve haczedilebilir.
   Başkaca üzerinize kayıtlı bir ev yoksa, üzerinize kayıtlı evde yaşıyorsanız bu icra ve iflas kanunu gereği haczedilemez. Fakat iş icraya gelince direk kanun maddesi çalışmıyor. Önce eve haciz konuluyor. Siz bundan haberdar olduktan sonra icra mahkemesi kanalıyla BORÇLUNUN HALİND MÜNASİP EVİ HACZEDİLEMEZ gerekçesiyle haczin kaldırılmasını isteyeceksiniz. Elbette bu dediklerimi bir avukat yardımıyla yapmanız sizin için en iyisidir

 14. Merhaba benim sormak istediğim,eve hacze geldikleri zaman banka kartı ile kredi borçları için mutfak dolaplarının içine veya bazaların icine veya gardıropların içine bakabilirler mı,yani köşe bucak arama yapabilirler mi? Bir de aynı bankaya 5 kredi borcu ve 1 kredi kartı borcumuz varsa,bu borçlar için toplamda bir kere mi hacize gelirler yoksa her borç için ayrı ayrı eve gelme hakları var mı ?
  Teşekkürler.

  1. Merhaba ismail bey. Genelde banka hacizlerinde bu kadar ayrıntılı araştırma elbette yapılmamakta. Fakat memurun buna hakkı var mı ? diye soruyorsanız evet hakkı var. Alacaklı taraf talep ederse memur bakmalıdır. Bir bankaya kaç borcunuz olursa olsun kaç takip yapıldığı önemli. Şayet 5 Krediyi tek takipte icraya koymuşsa / ki genelde koymaz / o zaman 1 defa gelir. Fakat dediğim gibi takip sayısı önemlidir. Mümkün oldukça az masraf yapmak maksadıyla 5 dosyaya da tek seferde gelir bankalar. Yani tek gelişte tüm dosyalarla birlikte gelinir. Şayet işin içine inat girmediyse tabi

  2. Sayın Mehmet bey.öncelikle teşekkür ederim ilginize .Benim iki bankaya olan borcumdan dolayı şu an ikisi ile icralık durumdayım.sizden öğrenmek istediğim bankanın biri maaşıma haciz koydu ve yaklaşık bir senedir maaşımdan haciz için kesinti yapılıyor.ancak diğer banka maaşında haciz olduğunu bildiği halde eve hacize geleceklerini bildiren bir mesaj gönderdiler.şu an maaşında haciz varken diğer bankanın eve hacze gelmesi kanunnen dogrumudur teşekkür ederim.Allah’ım kimseyi bu durumlara düşürmesin.

 15. Merabalar türkcell den alınma 2 adet cihazın ödemesini yapamadım icralık oldum toplam borcum 9 bin küsür iken avukat arayıp 16 bin olduğunu söyledi ve 3 gün içerisinde eve hacize geleceklerini belirttiler evimde her eşyadan 1 er adet var klimam var ve televizyonum 2 yıl önce 2400 tl ye almıştım evimden eşya haciz ederbilirlermi geldiklerinde nasıl daranmalıyım herhangi bir şey imzalamalımıyım teşekkürler

  1. Merhaba. Borç miktarının ne olduğunu bilmiyorum. 9 bin olsa olsa normal şartlarda 13 filan olur. Ayrı ayrı takibe girmiş ve faizi de yüksek ise 16 olma ihtimali de vardır. Evde bahsettiğini şekilde eşyalar varsa haciz yapılmaması gerekir. Memuru içeri almak zorundasınız. Engel olmayın. Şayet tutanağa beyanda bulunuyorsanız imza atmalısınız. Tutanağı dikkatli okuyun sıkıntı yoksa imzalamanızda sakınca yoktur

   1. İkamet adresim annemin evi olarak gözüküyor ama ben orada yaşamıyorum kendi yaşadığım adresi bulmaları ne kadar sürer ve annemin evine girdiklerinde eşya alabilirler mi? Kendi adresimde faturalar benim üstüme

 16. Kızım kendine telefon almış üç ay ödeme yapmadığı için icra ya verilmiş eve 11 ayda tebligat gelmiş borcu 3.750 tl görünüyor iki gündür hukuk bürosundan aranıyorum bilgi vermiyorlar üçüncü şahıssınız diyorlar ama sürekli beni arıyorlar evinize haciz gönderiyoruz taksitle ödeyebilirim diyorum kabul etmiyorlardiye tehdit ediyorlar bu borcu borcu taksitlendirme yapabilirmiyiz nasıl bir yol izlemem gerekiyor yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Merhaba. Evet taksitle ödeme şansınız var. İcra dairesine gidip icra ve iflas kanunu 111. maddeye göre en fazla 4 e böldürerek taksitle ödeme şansınız var. İlk taksidi peşin ödeyeceksiniz kalanını ise 3 ayda ödeyeceksiniz. Ayrıca 3. şahıssınız madem neden sizi arıyorlar orası da ayrı mesele. Sitemizde Taahüt nasıl verilir ve hukuk bürosundan gelen tehtid mesajları ile ilgili konuları da okumanızı tavsite ederim

 17. Merhaba ikamet adresimden farklı yerde oturuyorum cuma günü ikamet adresime adres tespiti için gelip babamı aramışlar ve adresiniz tesbit edildi diye kağıt bırakmışlar babam orda yaşamadığımı belirtmiş bir dahakine oradan eşya alabilirler mi benim adresimi bulabilirler mi

  1. Merhaba. Ben size hukuki yardım sağlayabilirim bu tarz sorularınız beni de yanlışa sürükler. Maksadınız hukuki yardım olursa bir nebze içinizi rahatlatmak için varım. Bu tarz sorular sormazsanız sevinirim. ikamet adresiniz oturduğunuz adres kabul edilir ve haciz mümkündür. Anlattığınıza göre sadece gelip gitmişler.

 18. Mehmet bey merhaba. Bankalara kredi ve kredi karti borcum var. En son kendi isimi yapıyordum ama kisa surede kapatmak zorunda kaldim. 3 aydir da hic birini odeyemedim. Suan bir istw de calismiyorum. Her aradiklarinda calismadigim icin odeme yapamayacagimi belirttim. Simdi de icra yolu gozukuyor sanirim. Esimden ayrildim baska yerde kaliyorum fakat kaldığım yere adresimi tasiyamadim sorun olur diye. Simdi eski esimin adresine icra ne durumda gelir. Evde 5 yillik lcd var ve normal ev esyalari var.

  1. İcra resmi adresinize gelebileceği gibi gerçekte oturduğunuz adrese de gelebilir. ( biliyorlarsa tabi ). Evde haczedilecek şeyleri az çok saydım. 5 yıllık LCD TV haczedilecek bir şey değil. 2. Bir TV varsa o zaman haczedilebilir.

 19. Merhaba avukat bey 4 ay önce bosandigim eski eşimin şirket borçlarından dolayı zarar görebilir miyim.ikametgahini taşındığı eve aldığı halde benim şahsıma ait evime tebligat geliyor.Evime ya da iş yerime icra gelebilir mi gelirse yapmam gerekenler nelerdir çok tşk ederim saygılar….

  1. Merhaba elif hanım.
   İcra hukukunda bazen boşanmalar danışıklı dövüş şeklinde olabiliyor. Bunu bilen kanun koyucu İSTİHKAKLI HACİZ ile bu sorunu çözüyor. ŞİRKET BORCUNDAN Şahsın evine hacze gelinemez. Fakat örneğin senede 2 imza atılmışsa 2. imza şahsi imza sayılacağından şirket ile birlikte şahsi olarak da borçlanmış olabilir. Gelen tebligatları kabul etmemeniz gerekir. İcra gelmesi durumunda boşandığınızı ve eski eşinizin yeni adresini belirtmeniz faydalı olur. Yine de haciz yapmaya engel değildir. Bu durumda sizin haczedilen şeylerin kendinize ait olduğunu iddia etmeniz gerekecek. Bu istikhaklı haciz demektir.

  1. Merhaba. Herhangi bir şekilde tahsilat olmazsa evet son çare olarak gelebilirler. Sonuç olarak tüm işlemler tahsilat maksatlı yapılmakta.

 20. ORIFLAME diye bir firmaya 310 tl borcum vardı ve ödeyemedim icra masrafları ile bugün 664 tele oldu ve ben yarın bir kısmını ödeyeceğim fatura annemin adına ve icra hemen yarın gelirmi yoksa bir süre beklerlermi ben ödeyeceğim çünkü lütfen cevaplayın yada ne yapmam gerekiyor

  1. Merhaba. 1 günde hacze gelmezler siz ödemeye niyetli olunuz Yeter. 600 TL için mümkün oldukça haciz tercih edilmiyor

 21. Benim akbanka kredi borcun 20000 lira civari su anda kayitli bir adresim yok bir ev vardi 3 yil once satildi yeni gelen adres kaydi yaptirinca ben o adresten dustum su an adima kayitli ikamet ettigim.bir adresim yok esimle ayri degilim kendisi kirada oturuyor kira kontrati dogalgaz elektirk internet hep kendi ustune bugun avukatlik burosundan aradilar esinin adrese hacize gidecez bilginiz olsun diyerek yapabilirlermi boyle bisey yada gidip birsey alabilirmlermi sormak istedim

 22. oncelıkle böyle bır sayfa açtığınız ıcın teşekkürler esımın fınansbanka borcu var banka bu borç yüzünden esımın 3 bucucuk ay hapısını talep etmıs bu mumkunmu esım tahutte bulunmamış ayrıca 1 gun sure verılmıs 3900 tl olarak odenırse borç kapanırmış buna ne gıbı ıslem yapabılırım saygılarla tesekurler

  1. Merhaba. Taahhüt vermemişse çek de yoksa ancak kasıtlı olarak yanlış mal beyanında bulunmuşsanız ancak o şekilde hapis cezası mümkün. Bundan başka hapis işi yalan iştir. aslını bilmiyorum tabiki. Bizimki kısa bir bilgilendirme. Asıl olanı avukatınızdan öğrenebilirsiniz.

  2. Merhaba benim bankaya 25000 tl borcum var vr bunu faiz ile 3500 tl yapmıslar avukat ödeme emri göndermis ödeme imkanım yok eve ama 6 ay sonra öderim dedim avukat kabul etmedi 10000 bu ay gerisi öteki ay dedi ben malesef ödeme yapam dedim 3 gün icinde icraya gelceklermiş üstüme hic bir şey yok ssk calısaniyim ne yapmam lazim

 23. Benim 95 TL borcum var faizlerle bu kadar olmuş ödeyecek gücüm yok üzerime hiç bir şey yok sadece asgari ücretle çalışıyorum borcum avukatda ne yapmalıyım sizce

 24. Mrb yapı kredi ye 1600 tl borcum vardı haciz mesajı geldi 3300 tl nin altında olduğu için haciz gelirmi

  1. Merhaba. 5 TL için bile gelebilir. Fakat bu miktarda bir borç için öncelikle tüketici hakem heyetine gidilmeli diyerek itirazda bulunabilirsiniz. Fakat bu itirazı size ödeme emri geldikten sonra yapmanız gerek

 25. Merhabalar. 800 liralık bi icra davam var. Mal beyanında bulundum. Üzerime bir adet dairem var. Bu daireden aldığım kira ile başka bir evde yaşıyorum ailemle. Yani haline munasır ev kapsamında mıdır bu durum? Ayrıca İşkur kapsamında çalışıyorum. Öncelikle adıma gelebilecek haciz işlemi maaşıma mı gelir, daireye mi haciz konulur, yoksa eve gelir mi? Evde eşya ile aklıma takılan tek sorun 2 adet buzdolabı 1 adet derin dondurucu var. Buzdolapları eski biri sadece aktif çalışmakta. Eve gelirlerse hangisini alırlar. Emekleriniz için tekrar teşekkür ederim

  1. Merhaba. Hayır bu haline münasip ev değildir. Eve haciz konulabilir. Maaşınıza da haciz gelebileceği gibi aynı anda daireye de konulur ama 800 TL için daire satılmaz. Maaş kesintisi yoluyla alacak tahsil edilir

   1. Eve esyalari yazmak icin gelen kisiler evde yokken eve girmis ve celik kapiya zarar vermisler. Bu evde kiraciyim. Dava acip bu zarari karsilatabilir miyim? Tesekkur ederim.

 26. Merhabalar garanti bankasından krediden dolayı icraya girdim 1300 civarı bir borcum var kağıtta geldi eve ilk olarak 500 TL ödememi istediler ama henüz ödeyemedım eve hacize gelirler mi ailem durumu bilmiyor ve şuan çalışmıyorum da

  1. Merhaba. Bu küçük alacaklar için genellikle hacze gelmeyi pek tercih etmiyorlar. Yada gelmeleri biraz sürüyor. Sizde bu sırada borcunuzu öderseniz zaten kimse duymaz. ama yasal olarak eve hacze gelmeleri mümkün

 27. Reel alacak diye bir firma bana turkcelle borcum olduğunu eve haciz için geleceklerini söylüyor ancak borcum olan faturayı yada evragi istiyorum göndermiyor napmaliyim yardiminiz için teşekkür ederim

   1. Merhabalar uyap vatandaş portalı üzerinden tarafıma yapılan haciz işlemlerinde maaş haczi kesintisinde hangi sırayla alacaklara ödeme yapılacağını öğrenebilir miyim yani hangi alacaklı maaş haczinde kaçıncı sırada görebilir miyim

  1. Garanti bankasina borcum var ilamsız takip ödeme emri göndermiş. Borcumu inkar etmiyorum fakat itiraz edip mal beyanında bulunmam gerektiği yazıyor. Neye itiraz edeceğim onu anlamadım. 2. Olarak üzerime kayıtlı bir mal yok eşyalı dairede oturuyorum kira kontratında demirbaş olarak yazılı hepsi ev sahibi eşalara bişey olmaz korkma dedi ama yine sornak istedim.

  2. Merhaba avukatla bir türlü uzlasmaya gıdemıyoruz. Dedıgı borcu toparlıyoruz hepsını kapatıcaz 20 bın bugun aradık 26 bın oldu dıyor tasınmaz malımız yok bız borcumuzu odemek ıstıyoruz kacmıyoruz ama işi yokusa suruyo somürmeye calısıyor.ne yapmamı gerekıyor

   1. Merhaba. İcra dairesinden gerçek bir kapak hesabı yapmanız mümkün mü ? Doğru hesabı oradan bilebilirsiniz

 28. Merhabalar. Hocam ben 2014 yılında bir kpss dershanesiyle 2014-2015 eğitim öğretim dönemi için anlaşıp 3000 tl tutarında senet imzalamıştım. Dershaneye yaklaşık iki ay kadar devam ettikten sonra okulumun uzaması durumundan dolayı dershaneyi bırakmak istediğimi belirtince senetler konusunda anlaşamadık ve okulum bittikten bir sonraki sene gelip dershaneye devam edebileceğim konusunda mutabakata vardık, fakat yaptığımız anlaşma yazılı olmadı. Bir sonraki dönemde gitmediğim halde senetlerimi avukata vereceklerini, ödeme vaktinin geçtiğini belirtip anlaşmaya uymadılar ve ben dershaneye devam edeceğimi bizim bu konuda anlaştığımızı hatırlatmam üzerine bana öyle bir şey konuşmadığımızı ve borcu ödemek zorunda olduğumu belirttiler. Ben kabul etmedim en sonunda yeni dönem için eski senetleri yırtıp bu sefer 4000 liralık bir senet imzalattılar, yeni kitap vermediler, açmaları gereken önemli dersleri vermediler, bazı hocalar dönemin ortasında dersleri durdurdu ve ben bu şekilde mağdur oldum. Vermedikleri öğretmenlik alan bilgisi derslerini verecekleri üzere anlaşmıştık. Ben 3000 lirayı boşu boşuna ödemektense 4000 liraya dershaneye gitmeye razı olmuştum. Fakat atanamadım ve dershanenin açmadığı alan bilgisi derslerinin de bu konuda bana olumsuz yansıdığını düşünüyorum. Bugün 3200 tl karşılığında başka bir dershaneye gitmekteyim ve borcumu vadesi gelmeden ödüyorum ve her hangi bir sorunum yok. 4000 lira borcum olan dershane borcumun sadece 400 tl’lik kısmını ödedim ve geri kalan borcumu ödeyemedim ve açıkçası indirim yapmalarını, birçok dersi açmadıklarını, 3 set vermeleri gereken kitapları vermediklerini beni mağdur ettiklerini belirttim. Anlaşamadık ve bana 26 Nisanda 1. İcra dairesinden dava açtıklarını öğrendim. Evime henüz bir ödeme emri, tebligat gelmedi. Avukatlarıyla konuştum taksit vs yardımcı olabileceklerini belirttiler fakat benim bu borcu ödeyebilecek durumum yok. Borcum icra dairesinin haciz dosyaları bölümünde. Bu borca itiraz etmek istiyorum fakat itiraz dilekçemde yanlış bir ifade kullanıp daha olumsuz bir durumla karşılaşmak istemiyorum. Ve itirazım halinde bir sonuca varıp varamayacağımı kestiremiyorum. Ben borcu ödemekten kaçmadım, sadece bana yapılan haksızlığı telafi etmelerini ve vermedikleri derslerden, kitaplardan ötürü borcumu indirmelerini bekledim. Bugün bile 3200 tl karşılığında işini dört dörtlük yapan başka bir dershaneye gidiyorum. Kendileri beni 4000 liraya yeni senete zorladıklarında 3000 liraya kayıt almaya devam ediyorlardı. Ne yapabilirim icra dosyam haciz bölümünde ve direk haciz bölümüne açmışlar. Yardımlarınızı bekliyorum. Kusura bakmayın uzun oldu. Mağdurum ve 28 yaşında atanamayan bir sınıf öğretmeniyim.

  1. merhaba.
   borç Senet borcu olduğu için icra dairesine itiraz edemezsiniz. tüketici mahkemesinde Menfi Tespit davası açmanız gerekir.
   2- yaşadığınız il dışında bir yerden takibe geçilmişse yetki itirazında bulunabilirsiniz.
   3- açacağınız Menfi Tespit davasında bu iddialarınızı destekleyecek bir kaç şey eklerseniz haklı olacağınızı düşünüyorum. sonuç olarak eksik hizmet dolayısı ile takibe girilmiş.
   4- Senet tarihini kontrol etmekte fayda var. 3 yılı geçmiş senetler de kambiyo takibi yapılamaz.

 29. Benim 3 ayri bankaya kiredi kart borcum var 6sar bin civarinda askeri ucretli calisiyorum hepsi birden masima haciz koyarmi icralik oldum

 30. Merhabalar. turktelekomdan 1 yil onceden borc yapmistim. 750 tl 1500 tl olmus. Uyapdan baktim 28 mayis 2019 da kesinlesmis icra talebi gibi bisey yaziyodu. Ikametim baskasinin evinde. Ne yapmam gerek? Ikametimi degistirsem yeni ikamet adresime mi gelirler?? Yardimci olurmusunuz

  1. merhaba onur bey. bizler sizlere yardımcı olmak istiyoruz ama sizin borçtan nasıl kaçacağınız konusunda değil. ikametgahı değiştirseniz bile önceki ev ve yeni eve gelebilirler. çünkü dosya kesinleşmiş zaten dediğinize göre. yani tebligat eski eve yapılmış.

   1. Merhaba Elif ben benimde 15 bin bankaya borcum var kendim rahasiz oldugum için çalışmadım ödiyemedim bugün beni aradılar icra gelecek diye gelirimi acaba birde evden esalari goturdulermi yardımcı olursaniz sevinirim

  1. Ahmet bey avukat olarak sizlere YARDIM AMAÇLI burdayım. Borçtan kaçmanız için değil.
   Sorunuza gelince; Gelen kişiye bağlıdır. Her yere de bakabilir hiç bir yere de girmeyebilir.

 31. Merhaba benim turkcell ve 2 bankaya borcum var toplam 25 bin TL geliyor üstüme hiçbirsey yok işsizim iş beklentim var aradıklarında hepsine dedim maaşımın tamamını alın isterseniz dedim ama ailemin evine haciz gelmeyin dedim üstüne faiz vurun dedim ne yapmayalım ailemin yanında yaşıyorum haberleri yok olsun istemiyorum olursa hem kötü olurum kısaca eve gelmesinler üstüne faiz koysunlar diyorum ne yapmam gerekiyor acil yardım

  1. Merhaba. Adresinizi farklı gösterin ( şayet takibe geçmedilerse ) tebligat oraya yapılacağı için ailenizin haberi olmaz. Aynı zamanda alacaklı tarafla görüşüp taksinlendirme talep edin. Kabul ederlerse ÖDEYEBİLECEĞİNİZ şekilde anlaşın. Kabul etmezlerse ancak borcunuzu 4 e böldürebilirsiniz yada en azından ÖDEMEK MAKSADIYLA itiraz edip gecikme sağlayabilirsiniz. icra dosyasına itiraz edip durdurabilir ardından da takip durmuşken borcunuzu peyderpey ödeyin

 32. Merhaba, benim asıl merak ettiğim evdeki eşyaya değil de eve haciz geliyor mu? Yani koskoca evi sattırabilirler mi? 30 bin liralık ihtiyaç kredisi yüzünden evimizi haciz ettiler. Çok daha detayları var tabi ama buraya sığmaz. İhtiyaç kredisi yüzünden koskoca eve çöktüler 5 kuruşta para vermediler faizi var falan dediler. Bilgisi olan var mı böyle bir şeye hakları var mı?

  1. Merhaba. Çökme durumu olmaz. Bir kere ev 300 bin TL’ye satılsa içinden resmi icra dairesindeki kapak hesabına göre olan borç çıkarılır kalanı size verilir. 2. bir durum da şu ;
   Ev yaşadığınız ev ise ve tek ev ise haczedilemez. İcra ve iflas kanunu gereği kişinin haline münasip evi haczedilemez. Bu sebeple icra mahkemesinde size evinizin haczedildiğine dair tebligat gelir gelmez 7 gün içinde yada o tebligat henüz gelmeden memur muamelesini şikayet davası açmalısınız.

   1. Anladım. Bizi çok fena oyuna getirdiler o zaman. Banka ismi vermeyim ama avukatları bir şeyler yaptılar ve eve haciz koydurdular. Tabi bu ocak 2017’de oldu ama bu bahsettiğim olay çok çok uzun yani 5-6 sayfa anlatılacak bir şey. Bir sürü bir sürü detayı var. Ama her türlü biz haklıyız , aylarca maaş alınmadı, zorla emekli yapıldı vs. çok uzun bir olay. Benim sormak istediğim diğer bir soru tazminat davası vs. açamaz mıyız 2.5 sene geçti ama halâ bir şeyler yapma şansımız yok mudur? Çok kötü bir olay oldu bizim için. Tabi bu olayın detaylarını öğrenmek isterseniz en azından olay hakkında bir yorum yapmak isterseniz beni de aydınlatmış olursunuz, isterseniz bir yerden size tüm olayın detaylarını mahkemeleri vs. yazabilirim. Teşekkürler…

  2. Merhaba Mehmet bey, benim de düğün ve ticaret işlerimden dolayı 2 adet banka ile icralık olmak üzereyim borç 50 bin civarı avukatlar önce hepsini istedi yapamayacağımı söyledim daha sonra tekrar yapılan aramalarda belli miktarını ödeyeyim gün verin zaman verin dedim dükkanım var param gelecek satılınca tamamını kapatıcam ama üzerime de bişey yok diyorum biraz zorluyorlar mesela 5 bin yatırayım kalan 30 bini de kısa zaman da taksitle kapatayım gibi 10-15 yatırın diyorlar borç 40 bin 15 yatırırsanız 35 e düşürürüz diyorlar yok olmazsa 48-50 ye çıkılıyor anlayamadım taktik mi blöfmü anlaşma konusunda pek yardımcı olmuyorlar sonuçta borcumdan kaçmak istemiyorum ama söylememe rağmen yanaşmıyorlar bi avukattan yardım alırsam anlaşılabilir mi ? Teşekkür ederim

   1. merhaba ondan önce icra dosyanızın gerçek kapak hesabını öğrenin. onu bilirseniz söylenenen rakanlar size o zaman daha tatminkar gelir. kapak hesabı 30 iken 40 diyip indriimle 30 yapan az görmedik

 33. Eşim emekli halen çalışıyor iki ayrı bankaya kredi borcu var bir tanesi emekli maaşından kesiliyor diğeri haciz davası açacaklarını söylediler bu durumda çalıştığı iş maaşına haciz koyabilir mi tşkr

  1. Merhaba. Çalışırken sgk lı ise evet haciz konulabilir. emekli maaşına ise eşiniz onay vermeden haciz konulmaz.

 34. Slm hocam bi sorum olacak babam 45 bin lira icin evimizi ipotek verdi ve 45 bin 70 oldu yani ypiladirma yapti öderim diye ve sunanda 118 bin tele olmuş evde kardesimin üstüne oda babama kefil olmuş banka aryip duruyo ve ihbar neme gunderyolar bu durumda ne yapmaliz teşekürler saygilar

 35. burda bir püf nokta var ev eşya haczinde avukat görevlimidir kanunen görevli icra yetkilileridir 6352 s.yasa ile avukat ev eşya haczinde artık yetkili değildir yetkili icra görevlisidir o zaman avukat ev eşya haczinde bulunması kanunende yasaklanmıştır neden bundan bahsetmesiniz avukatlar ev eşya haczinde bulunamazlar lakin avukatlar eski alışkanlıklarından vazgeçemiyorlar kanunsuzda olsa ev eşya haczinde bulunuyorlar onadan sonra istenmeyen olaylar vukua buluyor bunu siz avukat olarak tasvip ettiyormusunuz

  1. Konunun anlattığınızla pek ilgisi yok. Avukatın haciz mahallinde görevli olmaması diye bir kanun yoktur. Bu Prof. Dr. Ersan Şen’in yazmış olduğu bir yazıya istinaden icra dairelerindeki icra memurlarınca ve borçlu avukatlarında ortaya atılan bir iddiadır. Fakat icra da haciz işlemleri taleple yürür. Avukat haciz mahallinde hazır olabilir buna kanuni bir engel yoktur. Zaten haczedilecek şey ( şayet hacze kabil ise ) avukat tarafından talep edilmektedir. Avukat’ın bilgisayar talep ettiği bir hacizde icra memuru yok ben masayı haczedeceğim diyemez. Kaldı ki bu sadece ev hacizlerinde değil, tüm hacizlerde geçerli.
   Yine sizin haklı olduğunuzu düşünsek bile yani avukat hacizde görevli ve yetkili değildir desek bile bu ev haczine yine engel değildir. Avukatın HACZE KABİL MALLARIN HACZİNİ TALEP EDİYORUM demesinden sonra her icra memurunun evi gezerek varsa hacze kabil malları haczetmesi gerekir. Avukat görevli değil o halde evde haciz yapılamaz düşüncesi bizleri yanlış yollara götürür. Bu sebeple konuda bundan bahsetmedim.

 36. benimde bankaya borcumdan dolayı maaşıma haciz uygulandı ve 4/1 i kesiliyor.Şuan başka bir bankanın da borcunu ödeyemedim acaba eve haciz uygulayabilirler mi adıma hiç bir şey yok kirada oturuyoruz.Eşimin kendine ait bir evi var oda kirada bir sıkıntı olurmu acaba ?

  1. Eşinizin adına ev olması sizin borcunuz açısından sorun değil. Elinize kayıtlı eve haciz konulamaz. Bankalar eve haczi genellikle son çare ve göstermelik olarak yapmakta. Ama mümkün mü derseniz evet. Her türlü haciz mümkün.

 37. İyi gunler banka borcumdan dolayi icra dairesine dosya acılmis annemle birlikte yasiyorum evde oturma grubu (takimi)
  Buzdolabi camasir makinesi bulasik makinesi ocak fırın 1 adet ancak yatak odasi takimi 2 adet birisi annemin birisi benim yatak odasi takimindan 1 tanesini alabilirlermi hali perde vs alinabilirmi cunku her odada mevcut

  1. ben %90 engelli diyaliz hastasi agir bobrek yetmezligi teshisi konan bir hastayim birine instada kufur ettim ve hic sabikam felan yok hapis cezasi almayacagimi biliyorum ama manevi tazminat acilirmi yada ne kadar acilir saglik durumuma gore ve benim hic isim maasim yok ve eger aclisirsa ve odemezsem hapse girermiyim cunku yasada 4 5 seneye kadar en fazla ev hapsi uygulanir ibaresi var tek basima yasayamadigim icin bakima muhtac oldugum icin ya da benim ebgel durumuma ragmen eve zorla 4000 7000 tllik tazminat islemi yapmaya gelirlermi sabikam olmadigi ve 90 engelli olmama ragmen hakim savci yada icra memurlari nasil bi karar verirler sizce?

 38. İyi günler banka borcumdan dolayi eve haciz gelebir evde 1 adet oturma grubu(takimi) 1 adet buzdolabi çamaşır-bulaşık makinesi ocak ve fırın var ancak 2 adet yatak odasi takimi var bir benim biri annemin yatak odasi takimindan 1 adeti haciz edilebilir mi ve hali perdeler haciz edilebilir mi

  1. Merhaba. Halı perdeler yada yatak odaları haczedilmez. Çünkü borçlunun tek olduğu yerde 2 yatak odası kullanacağı düşünülmez. Diğer saydıklarınız da hacze kabil mallardan değildir.

 39. iyi günlerde kredi borcumuzdur var
  1 tv 1 buzdolabı 1çamaşır makinasının
  1ocak 2 çocuk ların yatak 1 yatak bazaar benim var 4 tane halim var oturduğum ev kira odanın birinde ev sahibinin eşyaları var
  Bunlardan hangilerini alırlar
  Yahut asgari ücretli çalışıyorum kasıma haciz gelirmi
  Teşekkürer

 40. Merhaba ev benim.degil.annemin ben oturuyorum eşyalar ona ait 1600 TL borcum.var evde 1 TV 1 buzdolabı çocuk odası yatak odası 1 başka birşey yok gelseler alirlarmi acaba birşey

 41. öncelikle iyi çalışmalar dilerim. bir gsm şirketine 1140TL borcuma dair daha bugün gücüm dahilinde 350TL sini ödeyip ay sonuna kadar müsade rica etmeme rağmen yarın firma da gözüken babama ait adrese icra gönderileceği bilgisini aldım. hukuk bürosuna defalarca rica etmeme rağmen bu bilgileri bana değil hiç ilgisi olmadığı halde 75 yaşındaa ki babamı arayarak vermekteler. öğrenmek istediğim adrese söz konu olan ev anne ve babama ait ikisi de emekli. evde benim üzerime faturalı hiçbir eşya bulunmamakta. ayrıca benim adresim e-devlette de bambaşka bir adres. bu şartlar daa icra işlemi gerçekleşir mi? 75 yaşında ki 2 insanı bu durumda nasıl koruyabilirim? bilgi verirseniz minettar olurum.

  1. Merhaba. Borçla ilgili babanızın bile bile aranması suçtur.
   Resmi adresiniz başka yeri gösteriyor olsa da icra memurunun gerçekte oturduğunuz adrese gelmesinde yasal açıdan bir sakınca yoktur. Babanızın evinde oturmasanız dahi o eve gelip İSTİHKAKLI HACİZ yapabilirler. Fakat ellerine birşey geçmez.

 42. İlk öncelikle iyi günler denizbanktan limiti 250 liralık bir kmh hesabi açtırdım ve ödeyemedim, ve avukat 620 tl lik bir şey çıkardı kredi kartına 4 taksit varmış ama kartımda yok, haciz olursa evde hicbir kayde değer şey yok ve benim üzerime mal varlığı yok, ben itiraz etsem kaç günde iptalini yaparlar

 43. merhabalar turkcelle yaklaşık 5 bin lira borcum var ve son 3 senede 4 ev değiştirmeme rağmen ikametgahımı hiç aldırmadım en son ikametgahımın olduğu ev 3 kez kiracı değiştirdi. bu sabah icra memuru olduğunu iddia eden biri aradı ve kayıtlı adresinize icra yapılacaktır evde kimse olmaması durumunda çilingir çağrılacak ve masraflar borcununuza eklenecektir dendi. e devletten sorguladığımda hiç bir yerde ikametim görünmüyor bu durumda icra gelir mi ?

  1. Fırat bey ben bir avukat olarak var olan borcunuzdan kaçmanız için sizlere yardımcı olamam. Üzgünüm.

 44. Meraba benim turksele 1500 tl borcum var taksit yapmiyolar hepsini istiyorlar sigortali calisiyorum evemi gelirler yoksa maasa hacizmi koyarlar tskrl

   1. Ben fibabanka destekli telefon almistim odeyemedim suan bana dedikleri bir iki gune kadar ev hacizi gelir diye belirttiler maasa icra gelmesini talep etsem kabul ederlermi lutfen bi cvp verin

    1. maaşa siz talep etmeseniz bile zaten banka koyar. şayet borç az ise gelmeyi tercih edeceklerini sanmıyorum.

     1. Mehmet bey Merhaba,
      Başıma ilk defa gelen bir icra durumu var. 32 bin TL kredi borcu için perşembe günü keşif e gelineceği mesajı geldi uyaptan. Evimden neler haczedebilinir 3 klima 2 tv 1buzdolabı 1çamaşır çocuk odası yatak odası var. Mart ayı gibi ödeyeceğimi söyledim kabul etmediler. Konu hakkında ufacık bir bilgi verirseniz memnun olurum.
      Saygılarımla

     2. Merhaba. Kredi borcu için keşfe gelinmez. Ancak icraya konulabilir.
      Oldu ki icraya konuldu, icraya geldiler. 3 Klimayı ve 1 TV haczedilebilir anlattığınıza göre. Kaldı ki mart ayına rahatlıkla ertelebilirsiniz 🙂

    2. Evkur 6 bin 700 tl borcum vardı oduyemem eve dün icra dan gelmisler kagit getirmişler evimde hersey tek ama koltuk iki tane hepsini haciz edebilirim avukat bey acil cevap

 45. Iyi günler ailemden ayrı yaşıyorum hikahmet aile evim 300 tl borç ve ödeyemedigim gelmeyen banka borçlarım var iş bulamıyorum cumartesi pazar iş buldum sigortalı çalışıyorum 800 tl aylık alıyorum il dışında bir dükkanda yatıp kalkıyorum sayın avukat karnımızı zor doyuruyoruz iş verenler bizlerin sırtından para kazandılar bu güne kadar bunlar ceza çekmezken biz dürüst insanlar 3 kuruş parayı ödeyemez hale getiren sistemin suçu yokmu bir hukukçu olarak siz bu sayfada okadar insanı dinlerken devlet bu insanları silmiş umursamamış yok saymış 47 yaşındayım eyt liyim 43 yaşında emekli olacaktım kafamıza vurdular siz daha gençsiniz dediler çalışın dediler ve bizi kaderimizle baş başa bıraktılar kimse iş vermiyor verse hakimizi vermiyor 30 yıl çalışıp hakimizi gasp edenler bu insanların çektiklerini görmeyen siyasileri Allah havale ediyorum adalet fakiri ezen bir ülkede sarayda yaşayanlara ne yazikdokunamiyor çünkü adalet mülkün sarayı olmuş kafanızı ağrıttım ne yapalım avukat bey intihar mi

 46. Merhaba avukat bey evimizde 1 adet TV 1 adet salon takımı 1 adet oturma grubu 1 adet buzdolabı ve 1 adet fırın var bunlardan haciz konulabilir mi

   1. Merhaba evimde 1 klima 1 tv 2 koltuk takımı 1 yatak odası 1 buzdolabı 1 çamaşır makinası 1 fırın var bunlar haczedilebilrmi

     1. Avukat bey kolay gelsin maaşlı çalışanım evime avukat haciz gelicek dedi gelirmi maaşlı çalışanım maaştan kesmezlermi bide avukata taksitlendirme yapalım dedim kabul etmedi banka paranın tamamını istiyırmuş

     2. Merhaba. Hem maaşa haciz konulabilir hemde aynı anda eve hacze gelinebilir. Taksitlendirme konusunda ise 2 seçeneğiniz var. Ya avukatla anlaşıp istediğiniz miktar ve taksit sayısına böldürebilirsiniz yada icra dairesine giderek icra ve iflas kanunu 111. maddesine göre taksitlendirme yapabilirsiniz

 47. Sayin avukat bey. Ebeveyn yatak odasi takimi 2 genc odasi takimi var 2 cocugum var bunlar haczedilirmi
  Birde oglumun bilgisayari var universite ogrencisi ve egitim icin gerekli bilgisayar haczedilir mi
  Fatih projesi kapsaminda verilen tablet var onu yazabilirlermi

  1. Merhaba. Tabletin o proje kapsamında verildiği ispatlanırsa haczedilemez. Bilgisayarı kimi memur haczederken kimisi haczetmiyor. Yargıtay uygulamasına göre bilgisayar da artık haczedilemez

   1. Tesekkurler cevabinizvicin. Peki sordugum diger esyalar ebeveyn yatk odasi takimi tam takim bide 2 genc odasi takimi

 48. Mamet bey merhaba dün evime gelip beyaz asya larimi haciz edildi buzdolabı çamaşır bulaşık bu yasalmi hakları varmiydi

 49. Avukat bey babamın 2016 yilindan beri borcundan dolayı arayarak hacze geleceklerini söylüyorlar fakat babam bizimle yaşamıyor. Evimizde 2ser tane olmak üzere toplam 4 çekyat kanepe var. Bunların da bizim olmadığına dair sipariş formu (fatura) var eve gelindiğinde alabilirler mi vaya ne alabilirler

 50. Merhaba avukat bey babamın borçları yüzünden banka avukata devretmiş borcu o da gecen gün arayıp çilingirle gelip icra yapacağını söylemiş böyle birşey mümkün müdür?

 51. Slm bugün eve haciz memuru ve yanında bir memur geldi ısrarla bende taahhüt istedi ,ve çalışmadığını taahhüt veremiyecegimi ama çalışır çalışmaz tabiki borcumu odeyecegimi söyledim..ama illaki benden bir şey almak için evin içinde bir çift kişilik ve bir kanabe vardi ve büyük 3 kişilik kanabeyi ve birde yazıcıyı yediemin diye bana imazalatti ..ben bu duruma karşı şikayetçi olabilir miyim ,lütfen kısa bir yol göstermenizi rica ediyorum ..

  1. Burda her avukatın deneyeceği şeylerden bahsetmişsiniz. Şikayetlik bir durum olduğunu sanmıyorum. Yalnız koltuk takımı yokken sadece 2 kanepe varken birini haczetmek yanlıştır. 2 Kanepe takım sayılır. Başka koltuk takımı yoksa bunun üzerine konan haciz yanlıştır

 52. Slm lar 2 inci sefer yazıyorum ve yazdığım göremedim ,ben oturduğum evde yanlız yaşıyorum evde 2 koltuk var bir 2 kisilik ve 3 kişilik olanı haciz etmek istedi ve evdeki firinida ve illaki bir imza alması gerektiğini söyledi stajyer avukat yanında da stajer bir bayan icra memuru olduğunu söyledi ,yani boş dönmemiz gerek diye ısrar etti …ve bana yediemin olarak fırın ve koltuga imza attırdı ,haksızlık yapıldıysa ben o imzayı geri cekebilirmiyim ve şikayetçi olabilirmiyim …

  1. Evdeki tek koltuk takımı mı haczedildi? Tam anlamadım. 2 çekyattan birisi mi haczedildi. Fırına haciz konulabiliyor. Stajyer memur değil de icra memurudur gelen büyük ihtimalle. Tutanak da yazılanları görsek daha iyi olur

   1. Sürekli şu tarihte ev hacizi gelicek diye mesaj atıyolar yani insanları korkutmak için mi birde bu dedignizi tam anlayamadm (Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun) kusura bkmayın benm bu duruma itiraz hakkm ne derece geçerli olur ana borcum 140 tl idi

 53. Merhaba benim orıflame 140 tl borcum vardı ödemeyi unuttugum için borcumu 532 tl yapmışlar avukat mesaj atıyor ödemesseniz ev hacizi başlatılacak diye avukat istanbulda ben manisada oturuyorum ay sonuna kadar ödeme imkanım yok sizce bu süreç nasıl olur

  1. İcra takibine geçildiğinde ancak itiraz hakkınız olur. Şuan için beklemeniz gerek. Kaldı ki ay sonuna kadar bir problem çıkacağını da sanmıyorum çünkü alacak miktarı çok düşük. Yalnız bu alacak miktarı açısından sizin 2. sorunuza istinaden sormuş olduğunuza soruya burdan ek cevap vereyim. Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun

  2. Avukat bey merhaba hukuk bürosundan aradılar haciz için hemen ödeyin bugün içinde dediler bize süre tanımaları gerekmiyor mu çok ta sert konuştular zaten evimizde pek bi eşya da yok onlara da söyledik borcumuzu ödeyeceğiz durumumuz düzeldi dedik fakat yardımcı olmuyorlar bu konuda izlememiz gereken yol nedir şimdiden teşekkür ederim

 54. Birde borçlunun 3 bin 480 tl den az olan borcuna gelen icraya itiraz hakkı oldugunu duydum dogruluk payı varmıdır

  1. Borçlunun 1 TLlik icraya bile itiraz hakkı vardır. fakat belli bir miktar ( her yıl başında güncellenir) altında yapılan icra takiplerinde alacaklı tacir borçlu da tüketici ise, tüketiciye itiraz hakkı tanınmakta. Alacaklının önce tüketici hakem heyetine başvurmasına gerekir şeklinde itiraz gerekir.

   1. Merhaba mehmet bey eve 2 kez icraya gelinebilirmi hangi araliklarda gelinir ve yine haciz islemi yapilirmi ve birde cep telefonu gibi esyalari alabilirlermi

    1. Evet eve 2 defa icraya gelinebilir. belli bir süresi yok. Hele ilk haciz de kapı açılmamış vs sebeplerle haciz yapılamamışsa 1 gün sonra bile haciz mümkündür. Cep telefonunun da haczi telefon eğer değerli ise mümkün. Malum bazı telefonlar şuan 10 bin TL den fazla. Bu zorunlu eşya sayılamaz

 55. Hergün mesaj atıyorlar bugün hacize gelicez diye insanları korkutmak için hemen ödesinler diyemi yapıyorlar birde internette bazı haberler var artk 3 bin 380 tl altndaki borca haciz gelmeyecek diye ne derece dogru birde yorumunuzda Şu durumda siz tüketici sayılmıyorsunuz bu nedenle alacağın miktarı ne olursa olsun demiştiniz tam olarak anlayamadım

 56. İyi akşamlar Mehmet bey ben annemin evinde oturuyorum müstakbel eşimin maaş hacizi var evlendiğimizde ikametini burada gösterse icra memurları eşyaları haciz edebilirler mi diye soracaktım

  Saygılarımla

   1. Merhaba Avukat bey, haciz için gelinen evdeki tv farklı bir kişiye aitse ve faturasıda ibraz edilebilir şekilde hazır yanındaysa haciz edilebilir mi?

  1. Mrb 20 yıl öncesinde olan bir bankaya olan borcum yüzünden bir varlık şirketi bana icra mahkemesinde dava açmış uzun süredir çalışmıyorum ve üzerime kayıtlı hiç bir mal varlığı yok.E devletten öğrendim şuanda elime geçen bir tebligat yok ne yapmayıyım. 4 bin liralık bir borç pazarlık yapıp ödemeyin diyende var ne yapacağım eve haciz gelirmi evde babama ait faturalı çamaşır makinası buzdolabı gibi ürünleri götürebilirlermi. Tebligat elime geçince ne yapmam lazım

   1. borcunuz 20 yıl ÖNCESİNE ait ise zamanaşımı itirazında bulunabilirsiniz. Borcun gerçek tarihi ve devir tarihleri önemlidir. Zamanaşımı itirazında bulunabilirsiniz. Ertelemenin manası yok açıkçası yok. Pazarlık yapıp ödemeyi denemenizde fayda var

    1. borç tarihi 2002 yeni dosya açılma tarihi ise 2019 tebligat elime yeni ulaştı itiraz etmeyi düşünüyorum.

   2. Kefil olduğum borçtan dolayı eve hacze geldiler ancak işlem yapmadan evi dolaşıp çıktılar tekrar gelme durumları var mı ne zaman tekrar gelirler

 57. Merhaba eşimin kiraladığı ve üzerine kontrat olan eşyalı dublex evde ikametimi gösterdim. Möbleli kiralanan evde haciz olurmu ve evde bulunan eşyalar hepsinden birer adet var tv buzdolabı çamaşır mak gibi sadece evin birinci katında 1 adet ve ikinci katında 1 adet olmak üzere ısınma amaçlı 2 adet klima var aynı eşyadan iki adet var diye de klimalardan biri haciz yapılabilir mi cevabınız için şimdiden teşekkür ederim hayırlı günler

  1. merhaba. Yaşadığınız yere göre 2 klima da haczedilebilir. Eşyaları kiralanmış olması istihkak iddiacısı açısından güçlü bir delildir ama yine de hacze enge l değil

 58. İyi akşamlar Mehmet bey verdiğiniz değerli bilgiler için öncelikle teşekkür ederim. Benim sorum şu; Yaklaşık bir yıl önce bir bankadan kredi kullandım ancak krediyi daha çekmeden 3 gün sonra iptal ettirdim. Banka kredi hiç çekilmediği halde 2 bin küsür tl masraf faiz adı altında para talep etti . Base konu meblağı ödedim. Bu hafta ise 2900 tl bu konuyla ilgili icraya verildiğimi bildiren mail ile icraya verildiğimi öğrendim. Tarafıma tebligat yapılmadı muhtarlığa gittim iki hafta önce tebligat muhtarlığa yapılmış itiraz süresi ve mal beyan süresi geçmiş . Şimdi mal beyanında bulunabilirmiyim yada takip etmem gereken yol nedir teşekkürler

 59. Merhaba iyi akşamlar ,
  2 aydır resmi ikamet adresi olarak psikolojik hususlardan dolayı ailemden ayrı bir evde kiracı olarak yaşıyorum ( evi eşyalı tuttum )
  İkamet adresin ailemin adresi olmamasına rağmen ailemin evine haciz işlemi için gidilebilir mi ?

  Eğer gidilirse ailemin ne yapması gerekir ?

  Örneğin resmi ikamet adresimin aile evimden farklı olduğuna dair ikamet belgesini göstermesi icra memurlarının ailemin evine girememesi için yeterli midir?

  Diyelim ki girdiler ev babamın eşyalar ailemin ve lüks bir eşya yok ( sadece 2 adet tv var biri eski biri yeni ) bu durumda işlem yapma hakları bulunmakta mıdır ?

  Son olarak eşyalı tuttuğum kiracı olduğum eve gelinirse bu durumda benim ne yapmam gerekir ?
  Bu evde de sadece 2 tane olarak eski klimalar var .

  Borçlarımdan kaçmıyorum eski bankacıyım ancak bir süredir işsiz olduğum için ödemelerimi gerçekleştiremiyorum .
  Sorularımla ilgili yardımcı olabilirseniz sevinirim.
  Teşekkürler .

  1. Merhaba Murat Bey.
   İkametgah belgesi gösterseniz bile yeni eve taşınma tarihiniz 2 ay gibi kısa bir süre olduğundan eski evinize gelebilirler. Evdeki eşyalara haciz uygulanabilir. Yeni olan TV ye haciz uygulanabilir. Eşyalar babanıza ait ise babanızın bu haczedilen menkuller bana aittir diyerek varsa faturasını vs sunması gerekir ve istihkak iddiasında bulunması gerekir.
   Aynı şekilde sizin evinize hacze gelindiği zaman da ev sahibinin eşyalarına haciz konulacağı için ev sahibinin itiraz etmesi gerekir

 60. Merhaba benim 20000 senetli borcum vardı bunu 15 bin banka yoluyla ödedim 2 bin TL elden verdim alacaklı 20 bin üzerinden seneti içraya vermiş ben itiraz edip dekontlara içra dairesine verdim
  İçra müdürü icraya gelmeyiz dediler
  3ay sonra bana 21 bin liralık icra dairesinden icra muhtırası geldi 3 gün içinde ödeyin diye ne yapmalıyım

  1. Merhaba. Senet ve çek borçlarında itirazı icra dairesine değil icra mahkemesine yapmalısınız. İtirazı kaçışmışsınız anlaşılan. Bu sebeple takibin iptali davası yada menfi tespit davası açmanız gerekir. Dekontta özellikle senet bilgisi varsa açıklama da davayı kazanmanız mümkün. Avukat yardımı almaktan çekinmeyin bu durumda.

  2. Kendı adıma ev var ve borclarım cok suan aktof calısıyorum maaşıma mı hacız konur pikonursa ne kadarına kpnur ayrı ayrı 3 bankaya kredı borcumdan dolayı yıksa eve elmi konulur lıtfen acıl bılgı verırmısınız

   1. hem eve hem de maaşa haciz konulur. Borç miktarı çok ise ev satılır. Ev oturduğunuz ev ise ve tek eviniz varsa haczin kaldırılmasını dava edebilirsiniz. Maaşınızın 4 te birine haciz konulur

 61. Merhabalar ben yaklaşık 10 yıldan fazla önce Bi arkadaşımın dükkanını üstüme almıştım o yıllarda tam hatırlamıyorum dükkan adına 5 milyar kredi cekmişiz şirket adına ama şahsıma değil zamanla bu dükkan kapandı yıllar sonra banka özel bir şirkete vermiş borcu almak için ve bu şirket 10 yıldan sonra bana mesajla evinize haciz işlemi olacaktır yazmış aslı nedir özel firmalar bunu yapmaya hakkı varmı banka değil sonucta ve 10 yılı gecmiş

 62. Merhaba mehmet bey ablam avm tv almıs annem kefil olmuş ablam ödiyememiş anneme haciz gönder ceklermiş annem emekli evide eşya haciz yapabilirlermi ev annemin evi haciz edebilirlermi maaşa haciz koyabilirlrmi anlaşma yoluna gitmiyor avukat. Ne yapılabilir tşklr

  1. Merhaba Mehmet bey ben Yeni evliyim hamile kalınca çalışamadım ve evlenmeden önce kredim vardı çalışamayınca ödeyemedim icralık oldum şuan da ödeyebilecek gücümüz de yok peki eşimin maaşına haciz gelir mi

 63. Merhaba mehmet bey ablam avm tv almıs annem kefil olmuş ablam ödiyememiş anneme haciz gönder ceklermiş annem emekli evide eşya haciz yapabilirlermi ev annemin evi haciz edebilirlermi maaşa haciz koyabilirlrmi anlaşma yoluna gitmiyor avukat. Ne yapılabilir tşklr

  1. Merhaba. Ablanızın aldığı TV sizin evinizde ise O tv dahil annenizin evinde haciz uygulanabilir. Yasal bir engel yok. Avukatın anlaşma yoluna gitmesi gibi bir mecburiyeti yok.

 64. Merhaba Mehmet Bey.Bir mağazadan alışveriş yaptım ve 3 ay ödeyemedim.avukata verilmiş ve e devlette icra takibi görünüyor.İcra takibi görüldükten sonra kaç gün içerisinde eve gelirler?Eve geldikleri gibi direk haciz mi yaparlar?
  Eve herhagibir tebligat gelmedi avukat aradı memurların eve geleceğini söyledi sadece.Avukatla ödeme konusunda anlaşamadık.Paranın büyük bölümünü ödeyeyim kalanını önümüzdeki ay vereyim desem de kabul etmedi.

 65. Merhaba, banka borcumdan dolayı bu gün icra tebligatı yapıldı. Avukat aradı ve ödeme durumumu sordu bende tamamını ödeyemeyeceğimi söyledim. Bana evime geleceklerini ancak haciz için değil tesbit amaçlı olduğunu söyledi. Bu borçtan dolayı benim maaşım harici eşimin maaşınada haciz konulurmu ?

   1. Beni bugün turktelwkoma borcundan dolayı avukat aradı icraya geleceğiz diye gelirse evimden ne alabilirr

 66. Merhaba avukat bey mahkemeyi kaybettim karsi tarafin avukati masraflar icin haciz islemi baslatmiz bende tesadufen uyaptan gordum bana bir evrak gelmedi nasil bir yol izlemeliyim evimiz yok kayinpederimin evei de yasiyoruz…yardimci olursaniz sevinirim

 67. Merhaba,
  ben 4 bankada kredi ve kredi kartı borcum var ama ben 3 bankayı yapıladırdım ödüyorum ama 1 banka yapılandırmadı. evinize haciz geleceğini söyledi ve benim daha bulunduğun 2 adres daha söyledi oralara gidileceğini söyledi ama ben yaklaşık 8-9 yıldır aynı evde ikamet ediyorum diğer yerlere gerçekten gidecek mi gitsede ben yıllardır orda değilim bir şey yapabilir mi ? birde benim bulunduğum eve geldiğinde benim olmayan ve başkasına ait olan dizüstü bilgisayar var bunu faturasıda var bunu haczedebilir mi ? ve son olarak ilk haciz için keşfe mi geliyorlar yoksa direk haciz için mi geliyorlar. şimdiden tşk ederim.

  1. Direk hacze gelinir. Keşif diye birşey yoktur. Ayrıca laptop faturası olsa bile haczi mümkün. İkametgah adresiniz ve gerçekte oturduğunuz adrese hacze gidilebilir.

   1. merhabalar. kendi adıma bir market işletiyorum.Kredilerim ve kartlarımdan dolayı icralık olma durumum var. Haciz memurları isyerime geldiklerinde  yasal olarak neleri alabilirler. Dolaplar firmalara ait. Bana ait olan sadece klima,bilgisayar ve barkot sistemi var. Bunlar da işimi devam ettirmem için gerekli olan aletler. Mal  olarak fazla bir malım yok borcun ancak yüzde 20 sini karşılar.Kısa dönemde borcumu ödeyecek gücüm yok.Lütfen bana yardımcı olun bu durumda benden ne alabilirler? tşk ederim..

     1. Merhaba
      Üç bankaya faizi hariç toplam 120 bin borcum var
      2 yıl önce cezaevine girdim. Nisan 2020 yasasından yararlanip çıktım.
      Cezaevindeyken eve haciz gelmiş ama içeriye girmeden gitmis. Üzerime hicbirsey yok. Ev ve eşyalar eşimin. Borcumu ödeyecek durumum yok. Tekrar haciz gelir mi. Gelirse eşimin eşyalarına haciz olur mu. Eşim evlilik sözleşmesi yapalım diyor. Oda olmazsa evlilik butunlugum tehlikede bosanacagini söylüyor. Ne yapabilirim

     2. Evlilik sözleşmesi işe yaramaz.
      Tekrar haciz gelme ihtimali her zaman var tabiki. Eşinizin eşyalarından kasıt görüntü ve adet itibariyle kadına ait olduğu belli olan eşyalar haczedilmez. ama koltuk takımı vs gibi eşyalar haczedilebilir.

     3. Merhabalar,
      Kredi kartımdan alışveriş yaptım ödeyemedim alacakli firma beni aradi 1.300 tl odememi söyledi yoksa icraya vereceğini belirtti. ben emekliyim kirada kardeşlerimle ortak payda evim var. Ordan baska yerde otuyorum.
      İcra bana mi gelir ?
      Yoksa kiradaki eve mi gider ?
      Eğer bu rakamı ödenmezsem bu ev satılır mı ?
      Teşekkürler.

     4. Merhaba. İcra bana mı eve mi gelir sorunuz konusunda : ikisine de. İcra sizin adınıza başlasa da hacze oturduğunuz eve gelir. Kastınız tapu ise, sizin adınıza ise gelir.

 68. Avulat bey merhaba

  16 senelik evliligim ve bundan dogma 2 cocugumuz var ..

  Biz 2 sene once bir trafik kazasi sonrasi borclarin ipin ucunu kacirdik ve artik odeyiyoruz..

  İsimiz geregi baska adres te esyali kiraladigimiz nufusumuzun da o adreste olan bir evde oturuyoruz .

  Esimin adina 1 ev var icinde kiraci var ve bu evi konut kredisi ile almistik daha 6 senesi daha var odemenin..

  Benim borcumdan dolayi kocamin uzerine olan konut kredili eve bir durum olurmu

  Yada suan oturdugumuz. Esyali olarak kiraladigimiz eve geldiklerinde ne gibi bir sey olabilir ev sahibine bu konu hakkinfa bilgi verdik istersen evden cikalim zor durumda kalmayin dedigimizde durust oldugunuz icin tesekkur ederim feyip ben sizi arayacagim dedi aradan zaman gecince aradi hic bir sey olmaz oturmaya devam edin dedi

  Sizin gorusunuze gore bu konuda bir durum olurmu yanitinoz icin simdiden tesekkur ederim

  1. Sizin borcunuzdan ötürü eşinizin evine haciz konulamaz.
   Oturduğunuz eşyalı ev konusunda ise kira sözleşmesinde eşyalı olduğu yazsa bile alacaklı taraf hacizde ısrarcı olursa haczedilebilir. Aynı eşyadan 2 tane varsa tabi

 69. Bizim senetli bir borcumuz var eşya taksidi. Biz taksdimizi tam tutar olmasada aylık ödememizi yapıyoruz. Elemanlar bizi icraya vermeden avukatlık olmadığımız halde biz mevcud evde oturuyormuyuz diye borcunuz gecikmiştir diye eve gelmişler eve icra memuru dışında avukatlık olunmadan bu şekilde gelinmesi yasal mı

   1. Merhaba kıymetli hocamBenimde banka borcum var eve gelen banka avukatları 1er tane olan ev eşyalarımı yazıp üç gün içinde borç ödenmezse eşyaları alıp depoya kaldıracaklarını söylemişler borç ödeninceye kadar ben evde değildim o sırada böyle bir şey mümkünmüdür acaba cevabınız için şimdiden teşekkür ederim saygılar

 70. Avukat bey ben üniversitede kampüste 18 yaşına bir iki ay kala kitap seti için ayaküstü sözleşme imzaladım aynı gece iptal için aradım 15 gün iptal hakkı olmasına rağmen iptal etmediler sözleşmeyi aile evinin adresini sözleşmeye bilerek yanlış vermiştim kitapları almadım hiç bir şekilde elime bir şey geçmedi karşı taraftan ödemek istemedim mahkemeye vereceklerini kat kat fazla ödemek zorunda kalacağımı söylediler 5 ay boyunca almadığım kitapların taksidini ödedim iki aydır ödemiyorum toplamda 1700 liralık bir borç aile evime haciz göndereceklerine dair mesaj atıyorlar sürekli sizin bu durum için görüşünüz ve öneriniz nedir aile evime haciz gelir mi imzaladığımda 18 olmadığım için geçerli olur mu

 71. Merhaba Mehmet Bey,

  … bankasına 18 bin borcum var avukatlık oldum borç oldu 25 bin. maaş haczi koydular. bunun dışında ödeme planı yaptılar, ama yeni çocuğum oldu eve çocuğa eşime zor yetiyorum o yüzden ödeyemiyorum sürekli baskı yapıyorlar. ödeme planı iptal olacak diye. maaş haczi dışında bir de ev haczi gelir mi ? evdeki bütün eşyalar tekil.Ne yapacağım bilmiyorum.. yardımcı olmanızı rica ediyorum.
  Teşekkürler.

 72. Merhaba Avukat bey ;
  Sahis olarak bir vatandas ile aramizda alacak , verecek konusu soz konusu mebla 60.000 Turk Lirasi. Evime Haciz kagidi yolladilar. Evimde Salonda bir oturma grubu , yemek masasi ve tv , 2.oda da bir kose takimi , 3.oda da cocuk odasi , mutfakta buzdolabi , bulasik mak ve bir ufak tv , banyoda da camasir makinasi bulunmaktadir.
  Evimden 2 tv den birini haciz etmekten baska birsey alabilirler mi?

   1. Acil yardım avukat bey babam rahmetli olali 1 sene 3 ay oldu bankadan kredi çekmiş 57 bin bizim haberimiz yok bugün hukuk birosundan avukat aradı toplam 95 bin borcu var dedi borç odenmesse annenizin uzerine olan eve haciz işlemi başlatacağız biz bu parayı oduyemeyiz nasıl bir yol.cizmemiz lazım lütfen yardımcı olurmusunuz mahkemeyemi basvurayim

 73. merhabalar mehmet bey ben kız arkadasım vardı benm için kendı kredi cekti hesabıma attı ama ödemesen de olur dediprasında degil dedi ayrıldık sonra beni icraya vermiş elinde imza yok sadece hesabıma atılan para var bunun için yapacagım birsey var mı tesekkurler

 74. Iyi günler benim eşimin işleri pandemi nedeniyle sıkıntıya girdi bankalara ve fabrikalara 2milyon borç var.ödüyoruz fakat ödeme miktarları bitirecek kadar değil icra takipleri başlatıldı maaşlara haciz konuldu yaptırdığımız bina var ama içinde oturmuyoruz ondada 2 tane ipotek var bankalardan ve fabrikanın birinden .kiradayım evimde fazladan 2 koltuk takımı var diğerleri normal yaşam şartlarında eşyalar. 2 adet kamyon var di onlarda icrada inşaat halinde arsalı binada sizce haciz durumu nasıl sonuçlanır

   1. Bankadan9 bin TL kredi çektim evin elektriği suyu herşeyi benim üzerime sigortalı bi işe başlarsam eve haciz gelir mi

 75. Merhaba uzun zaman önce 60 bin tl kredi çektim bunun bir kısmını ödedim 47 bin tl de tıkandım borc haciz oldu ailemle yaşıyorum üstüme herhangi bir mal yok nasıl bir yol izlemem gerek suan faiziyle birlikte 72 bin tl istiyorlar her gün arıyorlar psikolojim bozuldu yüklü bir peşinat istiyorlar faizi düşürmüyorlar bitik durumdayım

 76. İyi geceler Mehmet bey,kira borcundan dolayı eve haciz için icra memuru geldi ve hacizlik eşya olmadığını yazdı ve ertesi gün için icra dairesine gidip borç için taahhütte bulunacağımı yazdı ve imzaladık, taksitlendirmek için gideceğim ama taahhütte bulunmadan yapılır mı taksitlendirme ve kağıdı o şekilde imzaladığım için ne yapmam gerekir lütfen cevaplar mısınız çok endişeliyim

  1. Merhaba Funda hanım. Taksitlendirme yani taahhüt için gitme mecburiyetiniz yok. haciz tutanağında taahhüt vermemişseniz sorun yok. ama ödeme gücünüz varsa elbette taahhüt vermek aynı zamanda İYİDİR

 77. Merhaba benim ev aldığım muteahhide 18 tl borcum var.. 90 bin tl lik sened im kendisinde parca parca verip 18 bin kaldı ama senedimi vermedi bugün yarın diyerek… şimdi ocak 2020 de icraya verdi banada kredi çıkmadı belli bir süre en son 20 bin tl çıktı mart ayında aradimmuteahidi paranı verecem diye ben sana dönecem araya cam diye salladı ..bende onu bekledim icrayı kaldırsın diye şimdide beni aramadın yalan söylüyorsun diye hakaret ediyor… ne yapmam gerekir

 78. Merhaba Mehmet Bey,
  merak ettiğim birkaç husus var, cevaplayabilirseniz sevinirim.
  Bir adrese hacze gittiniz evde kimse yoktu ve çilingirle kapıyı açtırdınız. Bu girdiğiniz evde ise farzedelim borçlu değil de yakın zamanda taşınmış başka bir kiracı var. Aslında evdeki mallar yeni kiracıya ait. Böylesi bir durumda evde gerçekten borçlunun oturduğuna dair bir araştırma yapılıyor mu, yapılıyor ise nedir? Ya da direkt haczediliyor ve kiracının icra dairesine itiraz mi etmesi gerekiyor? Bunu sormamın sebebi benden evvelki kiracı, sürekli tebligat geliyor kapıya asılıyor, üstünde icra dairesi yazıyor. Bende hep işyerindeyim, eskiden şehir dışına daha çok çıkıyordum ama yine de genelde hep uzaktayım, eve yetişmem mümkün olmaz diye tahmin ediyorum.
  İkinci sorum ise şu:
  Anlayabildiğim kadarı ile eve gelen hacizlerde kaldırılabilecek mallarda bir sınır var. Ayrıca mal kaldırılınca da bir depoya konuluyor, arabaların çekicilerle çekildiği otoparklar gibi ve bu depolara da kira ödeniyor diye biliyorum. Yüklü miktar borçlarda evlere haciz uygulamasının sebebi nedir bu durumda. Alınabilecek paranın olabildiğince tahsili mi yoksa burda maksat özellikle rahatsızlık verip ödeme almak olabilir mi?

  1. İcra takibi başlatıldığında borçlunun resmi adresi orasıysa ve hacize geldiklerinde evde kimse yoksa yada var olmakla birlikte borçlu dışında başak bir şahıs varsa EV İÇİN KONUŞURSAK; genelde yüzde 80i tamam diyip gider. Yüzdfe 20 si ise araştırmaya çalışır. Örneğin evrak bakmaya çalışır, Kira sözleşmesi ister, Mal sahibi ile görüşmek ister faturalara bakmak ister.
   2. olaraksa Borç yüklü ise ve eşyaların büyük bir değeri yoksa ve buna rağmen haciz yapılıyorsa elbette borçluyu ödeme yapmaya zorlamak için yapılıyor diyebiliriz.

 79. Mehmet Bey Merhaba ,

  Sizden icra takibi hakkında bi kaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim

  1-Bankaya 100.000 tl lik borcum var ve icralık oldum banka eve hacze geleceklerini söylediler ama evdeki otuma grubu ,tv , buzdolabı gibi eşyalar eşimin adına eve hacze geldiklerinde ev eşyalarını haczedebilirlermi ,
  2- Şuan hacizlik olduğumdan dolayı başka alacaklılarımı mahkemeye verdim mahkeme sonuçlanıp haklı olduğumu öngörürse bana borçlu olan kişiden alacağım paraya haciz konulurmu davayı kazandığımdan haberdar olup paraya el koyarlarmı.
  Bilgilerinize Sunarım .

  Saygılarımla

 80. Merhabalar ,
  yazınızı sonuna kadar okudum.
  Benim sormak istediğim haciz işleminde icra memuru veya avukat çalıştığım iş yerine gelip yetkili insanlarla veya telefon ile görüşebilirmi.?Sadece maaşımın 4/1 icra uygulama dışında bir işlem yapılırmı.?

  1. Hayır gelip böyle bir konuşma yapmasının bir anlamı yok. Dediğiniz gibi maaşınıza haciz konulur. Yalnız orada ki maaşınız göstermelik ise yani gerçekte orayı yöneten siz iseniz ve bunu biliyorlarsa hacize bile gelebilirler

 81. Merhaba Mehmet Bey kardesimi banka icraya vermis. pandemi donemi iş de bulamadi uzerine hicbirseyi yok. benim evimde ikamet ediyor. eve haciz ilami gelmeden maasli bir ise girerse eve haciz durumu kalkip maas hacizi olarak mi alinir axaba

 82. Mehmet Bey Günaydın ,

  Geçmişte çalışmış olduğum şirketteyken maaşımdan maaş haczi kesiliyordu fakat işveren beni, haksız yere işten çıkardığından mesai ve tazminat haklarımı ödememişti bende bu sebepten işyerine dava açtım davayı kazandığımda alacağım tazminat ve mesai ücretlerimi icrayamı yatıracaklar konu hakkında yardımlarınızı beklerim.

  1. Merhaba davayı kazandığınız zaman direk size yatırırlarsa sorun olmaz. Fakat yatırmazlarsa icra takibi yapmak zorundasınız. Bu durumda dahi parayı icra dosyasına yatırmazlar da size öderlerse yine sorun olmaz. Karşı taraf icra dosyanızdaki alacağınıza haciz koymadıkça para icra dosyasına yatsa bile sorun olmaz

   1. mehmet bey günaydın ,

    cevabınız için teşekkür ederim , icra dosyama haciz koydular farzedelim kazandığım dava mesai ücretlerim olduğu için mesai ücretlerine haciz konulmaz die okumuştum haciz koyarlarmı konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz .

  2. Merhabalar, çeyizci kanalından 1 ad. Teknolojik ürün aldım 2018 yılında bugün itibariyle ana borç 3600 avukatlık ücretiyle 7500 eğerki bugün ödeme yapmaz isem 17500 tl olcağını dile getirdiler eve icra memuru göndericeklerini belirttiler bugün için. Ben avukatlık ücreti ile ekmkln 7500 tl yi 1500 olarak bugün ön ödeme yapmak istediğimi belirttim dinlemediler . Bunun üzerine nüfüsuna kayıtlı olduğum köyümdek soy adım uyan herkese bnm adıma evime icra kaldırıcaz hapise atıcaz diye mesaj atıp aramışlar tüm köy hanesi akrabalar beni arıyor. Ben öncelikle borcun tamamını ödeyeceğim . Sormak istediğim şudur bu tüm köy halkıma mesaj attığı için hapistir hacizdir ne yapabilirim en hızlı şekilde dava açmak istiyorum şuan maddi gücüm var sırf bu mesajdan ötürü kredi çektim borcu ödeyip firma avukatlık firması hakkında dava açmak istiyorum.

 83. 20 Yasındayım bankaya 9 bin civarı borcum var . Üzerime kayıtlı sigortam maaşım hiçbir eşyam Yok . Ailemle yaşıyorum pandemiden dolayı iş olmadıgı icin ödeyemiyorum. Birşey alabilirler mi ?

   1. Merhaba, ben annem ve babam a ait evde , eşim be çocuklarım ilke yaşıyordum 2 sene önce yurt dışına taşındım ama mernis adresimi sildirmedim, bankaya 90 bin, 10 bin be 16 bin ayrı ayrı borcum vardı ve icraya verdiler , babam mermis i sildirmeye çalışıyor ancak henüz silinmemiş , babam ile aramız kötü bu borcu bıraktığım için , acaba babam açım evine hacze gidebilirler mi ? Babam hiçbir tebligat almadı ama Tk 21 e yada 35 egöre muhtemelen tebliğ yapacaklar yapacaklar , annem ve babam yaşlı insanlar , bende borcu ancak 2 sene sonra falan ödeyebileceğim , babamın emekli maaş I üzerine haciz konur mu ? Ev eşyasını alırlar mı borç düşük diye ? Şimdiden teşekkür ediyorum..

 84. Merhaba.. Eski Eşimin batan işi nedeniyle kendi üzerime 3 adet çektiğim krediden ve eşiminin şirketinin çektiği kredilere şahsi kefilligimden dolayı maaşımda haciz var. 4 adet 50bin TL her biri dosya var. Eşimden uzun zaman önce ayrıldım ve benim ve kızımın bir ikamet hala yok.. Ailemin yanında olduğum için. Ancak şimdi kızımla bır eve kiraya çıkmak istiyorum ve icralar maasimdayken eve gelir mi.. Gelse bile ben calisiyorum. Habersiz mi gelirler.. Herşey den 1 tane var yaşamak için.. Eşya almadılar diyelim ama her davadan dolayı sürekli sürekli gelirlermi evime.. Zorla girerler mi.. Gittikten sonra sık sık gelir mi icra memurları acaba

 85. Öncelikle merhabalar Mehmet bey Bi konu hakkında bilgi almak istiyorum. Yaklaşık 3 yıl önce bir avm den yapmış olguğum alışverişten dolayı icralık oldum dosyamı bir hukuk bürosuna devrettiler ana borç 2350 TL beni geçen yıl aradılar 4600 dediler bir iki gün önce de aradılar 9600 dediler ben abimin evinde yaşıyorum oda kirada oturuyor kira sözleşmesi onun adına ikametgahım burada olduğu için ev eşyalarına haciz uygulanabilir mi eşyalardan ikişer tane var ama benim adıma değil ev kira ve abimin adına sözleşme yapılı teşekkürler

   1. Eski eşim altınlarım için bna 200 binlik senet verdi ama sözleşme olmadi sadece imzası var menfi tespit açmış borcunu ispatlasın diye altınlarımı ona verdiğime şahidim var ama altın resimleri yok düğün takıları yari vidyosu var sadece.. 10 bilezik 5li ceyrekli altın bileklik künye küpeler yüzükler şahidim var bunlar haric artı düğün takı vidyom var senedi altinlar icin verdigine bir kiside sahit. Menfi tespiti kazanirmiyim… Ne ypmam gerekir

 86. Merhaba benim Türkcell fnansa borcum var 2300 den 4500 falan çıkmış geleceklerini ve evde istediği şeyleri alacaklarını söylediler evde herseyde 1 adet var tv dolap falan gelip alabilirler mi

   1. Kural neyse o olur derken yani evde herseyden bi tane var buzdolabını çamaşır makinesini alabilirler mi öyle dediler de kamyon ile gelir buzdolabı çamaşır makinasını alabiliriz falan dediler

 87. Aradılar kamyon ve polis ile gelip bulaşık makinesini alabiliriz bulaşıkları elinizle bile yıkarsınız dedi çamaşırı da alırız onlarda elle yıkanır Aygazıda alıcaz tüp var ama tv bırakırız dediler annemde tedirgin oldu gerçekten alma ihtimali varmı bulaşık çamaşır Aygaz’ı falan

  1. İyi günler Perşembe günü mesaj atıp pazartesi haciz memuru evinize gelicek evde olun diye mesaj geldi anneme eğer Perşembe yatirirsam 4900 egerki pazartesi eve gelirlerse dosya masrafı ile 8000 oluyomus ve benim evimde yeni bosandigim için cift kişilik yatak odası bı çekyat bide buzdolabı başkada bsey yok

  2. Merhaba Mehmet bey,mobilya avm den aldığım yatak odasına polis eşliğinde gelinip aldığım yatak odası takımına haciz işlemi yapıldı bu yasalmıdır? Zira sizin söylediğiniz gibi 2 şer tane varsa biri alınır ve yine yargıtayda emsalleşmiş karar var yatak odası haczedilmez diye. Teşekkürler

 88. Teşekkür ederim bilgi için ama anneme telefonda buz dolabını çamaşır makinaları alınabilir bişey bulamazsak onları alırız dediler yani evde herseyde 1 adet var alma imkanları var mu cidden sadece bunu merak ediyorum kamyon ve polis ile gelip alıyoruz dediler

 89. 150 binlik borçum faziyle 170 olmus borcum cok oldugu icin maasin 4de birine mi yoksa daha fazlasinami el konur fazla borcdan dolayo 4 de 3 yada 2 kesintiyiicra memuru taktir edermi.. yatakodasi cocuk odasi canli değerli hayvan akvaryum evdeki degerli evrak senedine bazaya çocuk odasına el konulurmu yatak odasında lüzumlu eşyalara girer mi. Menfi tespisi açtıysam kaç tl ödemem gerekir icranın durması için 170 olarakmi yoksa 150 olarakmi ödeme 30 bin mi yoksa 34 bin mi gerekir icrayı durdurmam icin

  1. menfi tespit davasına konu borcun tamamını yatırarak tedbir kararı aldırabilirsiniz. evde bahsettiğiniz eşyaların çoğu lüzumlu değil. Bu sebeple çoğunun haczi mümkündür. ama baza çocuk odası gibi şeyler haczedilmez. Bunlar lüzumlu eşyalar

 90. Eylul ayinda disarda alkol alirken hem maske cezaso hemde alkoldem dolayi 392 tl ceza yedim toplam 1300 tl covari maskeyle birlikte cezam ivd ye girilmis ama eve tebligat gelmedi cezayi taksitlendirme sansim var mi yoksa odemem mumkun degil 20 yasimdayim maasim ya da banka hesabimda para yok icra icim aile evime gelebilirler mi 1 sene icinde odeyebilirim

   1. Öncelikle İyi akşamlar diliyorum bu soruma cevap verirseniz çok sevinirim. Oturduğumuz ev dayımın üzerine biz kiracı olarak görünüyoruz elektrik su falan benim adıma kayıtlı babamın adına icra var ve eve geleceklerini söylediler gelip eşyaları yazabilirler mi yoksa sorumlusu biz degil o oldugu için yazamazlar mı anlatabildeysem ne âlâ iyi akşamlar
    tekrardan.

 91. Bugun avukatlik burosundan arAdilar norcunuzu bugun odemesseniz eve hacizze gelecek kamuda kadrolu çalişanim maşim varken neden eve geliyolar anlamadim

  1. Mustafa bey merhaba bende kamu çalışanıyım. Borcunuz ne kadardı da maaş haczi yetmedi. Bende malesef aynı duruma düşmeye çok yakınım.

 92. Eşimde bende çalışmıyorum malesef pandemi bizi mahvetti 8500 lira borcum var. Odeyemiyrm. Evimde çok eşya da yok. Hapse girermiym

  1. Avukat bey merhaba, hukuk bürosu evime aynı borçtan dolayı 3. Defa icra memuru yollayıp eşyaları kontrol ettirdi bu durumun belli bir limiti var mı yoksa devamlı icra memuru evime yollanabilir mi ? Icra memuru geldiğin de masraflar size yansıtılıyor diye bilgi aktarmıştı. Bilgileriniz için şimdiden çok teşekkür ederim. Iyi çalışmalar

   1. Evet. İcra memuru her geldiğinde ortalama 300 TL civarı bir ücret size yansıtılır yani borca eklenir. Eve hacze gelmenin bir sınırı olmasa da örneğin ayda 3 kez gelmesi artık halkın kötüye kullanılmasıdır

  2. Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

 93. Oncelikle merhaba mehmet bey borcumdan dolayi iki ay odememe ragmen icraya verildim beyaz esya satan bi firmadan sahis firma is yerime maas haczi gonderdigi halde birde evime haciz gondermis boyle birsey mumkunmu

  1. Genelde kullanıcılar hep soruları son raddeye gelinceye kadar sormuyor. Örnek de olduğu gibi maaş haczi gönderilmişse takip kesinleşmiştir. Bu sebeple hacize gelmeleri de normal. Ama, borcunuz yokken icraya verildiyseniz dava açabilirsiniz

 94. Selamün aleyküm benim 3 bankaya 1
  400 bin borcum var ödüyeöiyorum annemle tek yaşıyorum bazen zaman zaman günlük ev temizliğine gidiyorum annem szofreni hastası ve birçok kronik rahatsızlığı da var ben yokken haciz memuru çilingirle kapsyı açsrtrırsa annem onlara saldırmaya çalışır onların tavrı ne olur ve yatta böyle gizlice kilit açılmamasına bir yerlere konumumu anlata bilirmiyim lütfen bu konuda beni aydınlatın saygılarımla

  1. annenizin durumu için öncelikle geçmiş olsun. Kapıyı açtıklarında anneniz saldırırsa polis çağırabilirler. Fakat bu konuda derdinizi anlatabileceğiniz bir mercii yok ne yazık ki.

 95. Mehmet Bey Merhaba ,

  Benim sorum şu ,
  bankalara 150.000 tl borcum var ve hacizlik oldum aynı zamanda toki 2+1 başvurusunda bulundum ve asıl sahibi olarak kura çıktı bana toki ön ödemesinide yaptım ve taksit olarak ödemeye başlıyacam tokiden çıkan eve haciz işlemi uygularlarmı başlarlarsa taksit bitiminden sonramı başlarlar süreç nasıl işliyor

  Saygılarımla

 96. Merhaba maaşım 4/1 sigorta şirketi tarafından hacizli bordo AVM merkezinden alışveriş yapmıştım ikametkah adresim ailemin babam annemin adresine kayıtlı hicbiseyde bana ait değil ev hacizine gelip bişiler alma ihtimalleri varmı yoksa maaşıma haciz için sıraya mi girerler

 97. Merhabalar vefat eden babamin bi miktar borcundan dolayı varlık yönetim şirketinden sürekli arayip mesaj atıyorlar haciz gelecek diye sormak istediğim biz 6 kardeş olmamıza rağmen sadece beni arıyorlar diğerlerini neden aramıyorlar anlamış değilim bu durumda evime haciz gelir mi babamın borcundan dolayı

  1. Mirası red etmediyseniz gelebilir. Ayrıca tüm kardeşler eğer henüz miras paylaşılmamışsa müştereken ve müteselsilen sorumludur ama hukuk bürosu elbette kimden alabileceğini düşünür ise ona yönelecektir

   1. Acil yardım avukat bey babam rahmetli olali 1 sene 3 ay oldu bankadan kredi çekmiş 57 bin bizim haberimiz yok bugün hukuk birosundan avukat aradı toplam 95 bin borcu var dedi borç odenmesse annenizin uzerine olan eve haciz işlemi başlatacağız biz bu parayı oduyemeyiz nasıl bir yol.cizmemiz lazım lütfen yardımcı olurmusunuz mahkemeyemi basvurayim

    1. eğer mirası red etmediyseniz ve babanız borca batık durumdaysa otomatik olarak mirası red etmiş sayılırsınız. buna dair girişimleri şimdiden başlatmakta fayda var

  2. Maaşım var memurum 650 TL Turkcell faturamdan dolayı eve haciz göndereceğiz diye hukuk bürosundan aradılar yarın evde olun şeklinde boyle birsey mümkün mü birde ödeme emri var ama tebligat gelmedi bilgi verirseniz sevinirim

   1. Tebligat muhtara yapılmış olabilir. Vatandaş portal dan dosyanızı kontrol edin. Öbür türlü tebligat gelmeden hacize gelinmeyeceği gibi 650 TL için maaş haczi göndermek varken hacze niye geleceğiz derler anlamıyorum

 98. Merhaba benimde size bir sorum olacak ben 2017 yılında özel bir bankadan 45 bin TL kredi aldım geri ödeyemedim avukata düştüm maaşıma haciz geldi oradan kesiliyor aynı zamanda evlendim evim değişti ama avukatta olan adresim hâlâ annem ve babamın evi eve haciz işlemine gelecek olurlarsa annem ve babamın evine mi gelirler? Birde bu borç katlanarak 93 bine ulaşmış yinede eve hacize gelirler mi?

 99. Avukat bey merhaba bisey sorcam benim icra borcum vardi 40 bin tl ödedim sonra 2 bin tl lik icra borcum vardi onuda ödedim gecen hafta simdi ben kredi karti kullanabilir miyim? 1 yıl.beklemem gerekiyor mu ? Şimdiden çok teşekkürler

  1. Merhaba 5 bn tl pandemi kredisi vekmistim 1 taksiti odedim diger aylari odeyemiyorum annemle yasiyorum annem emekli ben ise calismiyorum yas 25 eve haciz gelirse annemin maasi olsun veya esyalari olsun bir durum olabilir mi ?

 100. Ocak 2020 de epilasyon kliniğine gittim. 800 tl dediler bi kaç seans için. düşünürüm dedim sonrasında deneme amaçlı tek seans alın 150tl den dediler tamam dedim okumadan imza attım ah eşşek kafam imza attığım şey 800 tl lik sözleşmeymiş ve bunu 2 3 gün sonra sözleşmeye bakınca fark ettim. 2 3 gün sonra sadece bir kere aradılar ne zaman gelceksiniz diye bu aralar meşgulüm daha sonra dedim sonrasında beni ne kimse aradı nede ben onları aradım araya pandemide girdi yoğunlukta vardı benim aklıma gelmedi vs vs. eylül ayında aradılar borcunuz var diye ödemesseniz avukata gidicez diye vs. anlattım durumu 150 tl deyip 800 e imza attırıyorsunuz diye vs. tartışmalı şekilde konu kapandı ve 2 gün önce bu sefer hukuk bürosundan arandım bi kaç kere ödemesseniz icra takibi başlayacak diye. Tek bir seans bile gitmedim asla hizmet almadım icra takibi yapabilirler mi 800 tl için ? ve kandırdılar resmen bende iş yorgunluğundan okumadan imza attım 150 tl sadece tek seans dediğine inandım birşey yapabilirler mi özellikle ev haczi gibi ?asla hizmet yok sadece dandik bi sözleşmede imzam ve tc kimlik no var ev haczi falan yapabilirler mi ?

 101. Ocak 2020 de epilasyoncuya gittim (kaliteli büyük bir yer değil bir dairede epilasyoncu hatta farklı büyük markadan özenmişler ismini) Çoklu seans 800 tl dediler düşünürüm diyip çıkacakken tek seans verelim denemelik 150 tl den iyi dedim ozaman verdim tc yi imzayıda attım derken ah be dikkatsizlik. imzaladığım sözleşme 800 tl lik sözleşmeymiş iş yorgunluğundan farketmedim 150tl ve tek seans dediğine inanıp imzalamışım çok sonradan farkettim. (dandirik bi sözleşme tarih tc falan çok kötü yazılmış okunmuyor düzgünce) 3.gün falan aradılar ne zaman geliceksiniz diye ertelettim sonra arayan olmadı zaten araya yoğunluklar pandemi falan girdi benim aklımdan çıkmış arayanda olmadı. taa eylül 2020 de aradılar ödeme yapmazsanız avukata gidicez diye (hizmet yok asla kesinlikle tek seans bile gitmedim epilasyona kesinlikle) durumu anlattım çalışananız bana farklı şeye imza attırdı gibisinden yok öyle şey dediler tartışmalı şekilde bitti konu yine birşey olmadı ve geçen hafta yani tam 1 sene sonra hukuk bürosundan arandım icra takibi tehditiyle sizce hizmet görmediğim dandik okunmayan bi sözleşme imzasıyla hacize gelebilirler mi 800 tl için ?

   1. Peki itiraz edip takibi (hizmet yok) diye durdurduktan sonra bir şey yapabilirler mi senet borcu değil asla borç değil sadece bi sözleşme ve inanın hiç gerçekçi bir sözleşme değil çünkü büyük kaliteli bir yer değil bana kalırsa merdiven altı denilecek bir yer isimleri bile başka büyük bir firmadan özenilmiş asla hizmet görmedim tek bir seans bile imza attıktan sonra bir daha ayak basmadım oraya

   2. Aynen öyle kime sorsam da aynı şekilde diyor ve ispatlayamazlar hizmet falan yok sadece bi sözleşme kağıdı var başkada hiç bir şey yok (aynı sözleşme bendede var) 🙂 çok sağolun teşekkür ederim yardımınız için.

 102. Öncelikle kolay gelsin iyi çalışmalar. Alacaklı tarafa 200 bin tl ve faizle gitgide artan bir borcumuz var. Bu maaşımdan kesiliyor her ay 4/1 şeklinde. Ve icra memurları yarın geleceklerini söylediler. Evde laptop, kulak üstü kulaklık, gitar, biri tüplü olmak üzere iki televizyon, buzdolabı,derin dondurucu var burdaki eşyalardan hangileri haczedilebilir

  1. Seçerek şu haczedilir demek doğru değil. Bu şekilde bakmayın. ZORUNLU EŞYALARDAN birden fazla olan TV ve diğer zorunlu olmayan eşyalar haczedilir. Diğerleri zorunlu eşya değil

 103. merhaba avukat bey oncelikle zaman ayırıp sorularımızı yanıtladığınız için çok teşekkür ederim herkez adına benım sorum şu erkek kardeşim askerde şuan gıtmeden once eve ınternet bağlatmıştı askere gıdınce odeyemedi annem ve bır kız kardeşim kalıyo şuan evde sadece kız kardeşim okuyo annem de sadece rahmetli babamdan emekli maaşı alıyor odeme noktasına gıttıgımızde borcu yoktur dıye goruluyordu ama bugün arayıp 3800 tl borcunuz var gun ıcınde 1800 tl yatırmazsanız eve haciz gelecek denildi bu durumda ne yapılmalı ınternet erkek kardeşimin üstüne ve şuan askerde boyle bişe talep edebilirlermi acaba annemin maaşı 1300 tl ve kirada oturuyo cevaplarsanız çok memnun oluruz.

  1. Haciz gelmesine engel bir durum yok. Sonuçta askerde olduğu bilinmez başta. Ama ondan önce tebliğ yapılması gerekir. İkametini aldırın evden eğer askerlikten ötürü alınmadıysa

   1. Öncelikle selamlar ilginiz için ayrıca teşekkür ederim.
    Biz eşimle evlenirken mobilyaları bir mağazadan aldık esnaf diyelim. Toplamda 22 bin falan tuttu bunun 4 bini senet diğer kısmı nakit ödendi. Senet eşimin babasının üzerine şu an ödeme durumları hiç bir şekilde yok. Eşime bu sabah mesaj geldi borcunuzu ödemezseniz aldığınız mobilyalara haciz gelicek diye böyle bişeu olabilir mi? Evde değerli eşya pc ses sistemi hiç bir şey yok yalnızca lüzumlu eşyalar o kadar yalnız 1er tane

 104. Evime icra geldi 1 ay oluyo 2 koltuk takımından biri alındı bu süreçten sonra başka bisey çıkartırlarmi başka hangi süreçlerle karşılaşacam

 105. Merhaba iyi günler
  Benim fatura borcum olarak 1750 tl borcum var eve haciz gelcek mesajı geldi bana 1750 tl için eve haciz gelir mi

 106. Merhabalar avukat bey ben asgari ücret ile çalışıyorum. 4 bankaya yaklaşık 160 bin tl kredi kredi kartı ve ek hesap borcum var. Çoğunun hiç bir taksidini dahi ödeyemedim.odeyecek durum malesef yok .beni gercekten çok aşan bir borc oldu .ustume herhangi bir mal varlığı yok .kiradayim bütün ev esyasinda 1 tane var .ancak eşimin evlenirken ona aldığım altınları var .icra memurları ona haciz koyar mi acaba .tesekkur ederim.

 107. Merhaba
  Benim elektrik idaresine borcum vardi hacizlik olduk eve icraya gelecklerini telefonla soylediler yanliz elime herhqngi tebligat gelmedi
  Uyap dan baktim herhangi bi haciz karari da yok cikmamis tebligatsiz eve hacize gelirlermi

 108. Merhaba Merhaba bugün Evkur dan icra kağıdı geldi. E devlette gözüküyor. Borcum 3900 lira civarı. Ama bu pandemiden dolayı işten çıktığım için peşin ödeme imkanım yok. Bunu nasıl taksitlendirebilirim. Bu icrayi nasıl durdurabilirim. Cevap yazarsanız sevinirim.

 109. Merhaba avukat bey bir alışveriş merkezinden kefilli telefon aldım işsiz kaldım oduyemedim şimdi avukat kefilin ailesini rahatsız edip duruyor benide aynis şekilde muhattabj benken ailemi arıyor ve bizim aile huzurumuzu bozdu bana eşya hacizi çıkardı ne yapmam gerekiyor

  1. Eşya hacizi çıkardı derken ne demek istiyorsunuz. Haciz başlattı ise itiraz hakkınız olduğu gibi ailenizi aramasından ötürü şikayet hakkınız da vardır. Bir avukata danışmanız da fayda var

   1. Merhabalar bı mağazadan senetle telefon aldım ve şuan ödeyemediği için haciz kağıdı geldi 10 gün içinde odenmesse haciz oluncagi yazılı yeni sigortali ise basladim üç ay şimdi sorum şu eve haciz gelirmi yoksa ilk önce maaşıma mi haciz konur benim tercihim 2 numara sonucda bu borç bisekilde ödenecek maaşıma haciz konması daha iyi sizce hangisi uygulanır teşekkürler

    1. Merhaba eşimin kredi borcu var 100 milyar evde bir klima bir plazma tv ve her eşyadan bir tane var hangisini alırlar acaba ev babamın üstüne ikamegahı görünüyor eşimin ama borc yüzünden eve gelmiyor konuşmuyoruz genede eşyalarım gidermi bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler

    2. Merhaba avukat bey kaybettigim bir dava için 120 bin avukatlık ücreti icrası geldi bir ev var üstümde 350 bin lira civarında , süreç nasıl işliyor tek ev itirazında bulunacağım eğer onu da kaybedersem ev icrada satılıp borç mu ödenir yoksa eve de gelip eşyaları götürürler mi ?

  2. Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

 110. Merhaba mehmet bey. Esim yurtdisi vatandasi ve yaklasik 2 aydir baska bi ulkede cezaevinde ama girmeden once bi ev icun senetli olarak ev alma anlasmasi yapildi bende imza atmistim ama basina boyle bi durum gelince odeme yapamadi karsi tarafta zarara ugradigini beyan edip senedi icraya vermiş ben calismiyorum herhangi bi gelirimiz yok fakat oturdugumuz ev esimin adina suan kendisine ulasamadiklari icin dun avukat ve bi gorevli geldi eve bakildi bende imza attigim icin bende borclu gorunuyorum suan peki evimle ilgili esyalarimi alma veya evimizi hemen mahkeme yoluyla herhangi bisey yaptirma durumlari olabilir mi evimde 2 tane ayni esyada yok hatta koltuk takimim bile yok 2 kanepem var ama avukat bayan bana cekmecelerinizi bile acip bakabilirim hatta parmaginizdaki yuzugu bile alirim diye tehdit vari ve tedirgin edici konustu cocugumun yaninda hakki varmi boyle konusmaya ve boyle bisey yapmaya lutfen bi bilgi verin iyi niyet olarak bi miktar odeme istiyor ama onuda odeyemem suanda napabilirim. Tesekkurler simdiden.

  1. Evet çekmeceler incelenebilir. Fakat bunu avukat değil icra memuru yapar. Eşinize büyük ihtimalle tebligat yapılamadığı için evi satmak gibi bir durum şuan için olmaz.

  2. Merhaba mehmet bey. Babamla yaklasık 1 senedir gorusmuyoruz. Gorusmediyimiz surede bir bankadan kredi kullanmış ve ödememiş. Eve teblikat gelmiş ancak annem teblikatı burada öyle birisi yaşamıyor diyerek almamış. Teblikat geldikden hemen sonra babama haber gönderip ikametgahını aldırmasını istedim ve akabinde babam ikametgahını suan yasadığı yere taşıdı. Bugün itibariyle avukatlar eve gelmiş ancak annemde evde olmadigi icin kapiyi acamamis sonra komsularin kapisini calip bidahakine cilingirle geliriz polisle gelir gireriz falan demisler ve bir kagit birakmislar. Kağıdın üzerinde son uyarı, telefon numarası falan yazıyo. Numarayı aradım ve durumun izahını yaptım babamın burda yasamadığını söyledim ancak avukat genlikatın benim evime yapıldığı için haczin orada olcagini soyledi ve ısrarla yarın beni ofisine cagirip yuzyuze gorusmek istedi. Bende babami arayin onunla gorusun benimle ne kosnuscaksiniz falan dedim ancak ne yapcagimi bilmedigimden gidip gorusmek istedim ve suan gercekten cok zor durumdayim ne yapcagimi bilemiyorum annemin duymasini istemiyorum ve haberi olcak diye cok korkuyorum yardimci olursaniz cok sevinirim simdiden cok tesekkur ederim.

  3. Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

 111. İyi sabahlar benim 4 bankaya 1400 bin borcum var eve icra gelirse eşyalarıma el koyula bilirmi her eş eşyadan 1 tane. Var TV 10 senelik plazma koltuk takımım yok 2 tane çekyat var yani alırsalar hangi eşyayı alırlar borcum yüksek ya ondan dolayı sordum aydınlatırsanız çok sevinirim saygılarla

 112. Merhaba avukat bey kefil olarak imzamin oldugu bir senette hakkimda kesinlesmis karar var fakat benim odeme durumum yok suan ev deki esyalarimda borca karsilik degerde degil 2 halım varsa birini alabilir mi mesela biri salonda biri mutfakta kullanilan hali olsa bile. icra gorevlisi geldiginde her yere bakmaya hakki var evet ama eger borc karsiligi birsey bulamazsa haciz edilecek esya yoktur beyani olursa devaminda alacakli benden nasil bisey talep edebilir yani mahkeme yoluyle borç belli bi taksitemi bağlanır yoksa hakkimda farkli bi cezai islem mi talep edilir lutfen bilgi verirmisiniz

  1. Hayır halılardan ikisi de haciz edilmez. Ayrıca evde hacze Kabil mal yoksa bu durum tutanağa geçirilir. bundan başka alacaklının size yönelik herhangi bir cezai yaptırım uygulatma şansı yok anayasaya göre hiç kimse borcundan ötürü hapisle cezalandırılmaz.

 113. Merhaba eşim vardiya amiri iş kazası sonucu hapiste girdiği anda icra dosyası açıldı 6 yıl ceza aldı tebligat banami yapılır yoksa cezaevindeki eşime mi.icra dosyasi acildigi tarihten itibaren sürec bizim icin nasil işler

 114. Merhaba eşim vardiya amiri iş kazası sonucu hapiste girdiği anda icra dosyası açıldı 6 yıl ceza aldı tebligat banami yapılır yoksa cezaevindeki eşime mi.icra dosyasi acildigi tarihten itibaren sürec bizim icin nasil işler vakit ayırdığınız için teşekkürler

   1. Merhabalar
    Pandemi de ev haczine geliyor mu? Birde evdeki 3 köpeğime balığıma kuşama haciz yapıp götürürler m. Teşekkürler

 115. Merhaba Avukat bey ev sahibimiz 2700 tl kira borcum dan dolayı hem maaşıma hem de evime haciz gönderdi ikisine birden haciz göndermesi yasalmıdır

 116. Merhaba avukat bey.. annemin 10000tl bankaya borcu var evimize gelip benim adima (ogluyum) faturali olan leptop ps4 e haciz koyabilirlermi tesekkur ederim ilginiz icin

   1. 26bin tl kredi borcum var icralik olma durumunda oturdugum ev kira ve klima var ama ev sahibine ait klimayi alabilirlermi

 117. Merhaba avukat bey eşimin 100 milyar borcu var evde bir tane klima bir tane plazma köşe koltuk takımı cocugun odası yatak odası herşeyden bir tane var klima ve plazma gidermi bunu merak ediyorum ev babamın üstüne ikamegah ediyoruz sadece ama eşimle borc yüzünden ayrı yaşıyoruz onun borcu yüzünden benim eşyalarım gidermi

 118. Merhabalar!.
  Ben kaybettiğim bir davada karşı tarafın avukat vekalet ücretini ödeyemeyeceğim. Zira yıllardır işsizim ve ne bir mal varlığım ne de bankada param yok. Ailemle birlikte yaşıyorum. Bu durumda borcu ödeyemeyeceğim için icraya verilecek. Bu durumda eve hacze gelirler mi? Evde de kendime ait para edecek hiçbir eşya ya da malım yok !. Tamamı annemin olan eşyalara haciz uygulanır mı ?
  Teşekkürler…

 119. Esimin bi şahsa borcu varmış eve hacze geldiler ama eşyaları ben aldim yani benim babam aldı ama fatura benim adıma kesildi ve faturalar halen bende esimin borcu yuzunde eşyalarımı icra edebilirler mi yani eşyaları alabilirler mi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

 120. Esimin bi şahsa borcu varmış eve hacze geldiler ama eşyaları ben aldim yani benim babam aldı ama fatura benim adıma kesildi ve faturalar halen bende esimin borcu yuzunde eşyalarımı icra edebilirler mi yani eşyaları alabilirler mi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler ederim

 121. Merhaba nişanlım in üzerine icralar var işinden ayrıldığı için benim yanımda kalıyor.esyalar ve evde olan herşey benim ben aldım o zor durumda olduğu için benimle kalmak zorunda evime haciz gelir mi teşekkür ederim

 122. Merhaba nişanlım in üzerine icralar var işinden ayrıldığı için benim yanımda kalıyor.esyalar ve evde olan herşey benim ben aldım o zor durumda olduğu için benimle kalmak zorunda evime haciz gelir mi teşekkür ederim

 123. selam avukat bey daire tapu olarak eşimin adına bana olan borç eşime gelirmı evhacızı 2 cı sorum bu borç bır senet degıl bır trafık kazası bu hazıran 23 de
  1 yıl olacak bunun bırzaman aşımı varmı tedbırgat gelmesı şartmı saygılar sevgıler ılgılendğınız için tsk ederımAllah Razı olsun

 124. selam avukat bey daire tapu olarak eşimin adına bana olan borç eşime gelirmı evhacızı 2 cı sorum bu borç bır senet degıl bır trafık kazası bu hazıran 23 de
  1 yıl olacak bunun bırzaman aşımı varmı tedbırgat gelmesı şartmı saygılar sevgıler ılgılendğınız için tsk ederımAllah Razı olsun

 125. Merhaba Mehmet bey, evimiz kira annem babam ve ben yaşıyoruz, babamın banka borçlarından dolayı toplamda 60 bin TL borcu var ve borçlar av intikal etmiş, evimizde her eşyadan birer tane var, eve haciz gelir mi, gelirse habersiz mi evdeki eşyaları haciz edebilir mi ?

 126. Merhaba Mehmet bey, evimiz kira annem babam ve ben yaşıyoruz, babamın banka borçlarından dolayı toplamda 60 bin TL borcu var ve borçlar av intikal etmiş, evimizde her eşyadan birer tane var, eve haciz gelir mi, gelirse habersiz mi evdeki eşyaları haciz edebilir mi ?

 127. Merhabalar.Benim Sorum Şu Olacak.Konut Kredim Var Ve Ödemelerim Düzenli.Ancak Farklı Bir Bankaya Borcum Var.Borcum Olan Banka Evimi İpotekli Bankadan Alıp Satışını Yapabilirmi?Çalışıyorum Maaşımın 1/4 Kesintimi Yapar?Şimdiden Teşekkürler

 128. Merhabalar.Benim Sorum Şu Olacak.Konut Kredim Var Ve Ödemelerim Düzenli.Ancak Farklı Bir Bankaya Borcum Var.Borcum Olan Banka Evimi İpotekli Bankadan Alıp Satışını Yapabilirmi?Çalışıyorum Maaşımın 1/4 Kesintimi Yapar?Şimdiden Teşekkürler

 129. merhaba avukat bey;

  9000 tl borcum var maaşlı çalışıyorum sgk mevcut
  avukatlık bürosu arayarak hacze gelecegını belırtıyor maasımda baska bir haczim mevcut aylık ödemelerimi maaşımdan otomatik kesiyorlar eve hacze gelebilirlermi?

 130. merhaba avukat bey;

  9000 tl borcum var maaşlı çalışıyorum sgk mevcut
  avukatlık bürosu arayarak hacze gelecegını belırtıyor maasımda baska bir haczim mevcut aylık ödemelerimi maaşımdan otomatik kesiyorlar eve hacze gelebilirlermi?

 131. Merhaba Mehmet bey ben 2015 senesinde üniversitesi ye gelen bir kitap evinden kitap sipariş ettim bir kaç evrak doldurdum ama kitapları teslim almadım kitapları teslim aldima dair bir imzada yok ortada bu konu üzerinden kaç avukat aradı beni ödeme yapmicağımı belirttim şuan bana ilamsız icra takibi gelmiş ben bunun itirazını nasl nerde yapabilirim burda ki hak hukuk hakkı nedir acaba

  1. Size en yakın icra dairesine giderek gelen icra dosyasına gönderilmek üzere itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Sitemizde bu mevcut. Eğer oturduğunuz yere en yakın icra dairesinde takip yapılmamış ise yetkiye de ayrıca itiraz edebilirsiniz.

 132. Merhaba Mehmet bey ben 2015 senesinde üniversitesi ye gelen bir kitap evinden kitap sipariş ettim bir kaç evrak doldurdum ama kitapları teslim almadım kitapları teslim aldima dair bir imzada yok ortada bu konu üzerinden kaç avukat aradı beni ödeme yapmicağımı belirttim şuan bana ilamsız icra takibi gelmiş ben bunun itirazını nasl nerde yapabilirim burda ki hak hukuk hakkı nedir acaba

  1. Size en yakın icra dairesine giderek gelen icra dosyasına gönderilmek üzere itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz. Sitemizde bu mevcut. Eğer oturduğunuz yere en yakın icra dairesinde takip yapılmamış ise yetkiye de ayrıca itiraz edebilirsiniz.

 133. Ev sahibi kira ödenmediği için tarafıma hiç bir bilgi verilmeden evde olmadığım zamanda eve haciz yaptırmış çilingirle kapı açılmış eve geldiğim kapının kilidinin değişmiş olduğunu fark ettim yedek anahtar bile bırakılmamış tüm beyaz eşyalarım ve TV alınmış ne yapmam gerekiyor 9 aylık bebeğim var eşyalarıma ihtiyacım var

  1. Eşyalarınız yediemine kaldırılmıştır. e devletten icra dosyanızı öğrenip nereye kaldırıldığını öğrenebilisiniz

 134. Ev sahibi kira ödenmediği için tarafıma hiç bir bilgi verilmeden evde olmadığım zamanda eve haciz yaptırmış çilingirle kapı açılmış eve geldiğim kapının kilidinin değişmiş olduğunu fark ettim yedek anahtar bile bırakılmamış tüm beyaz eşyalarım ve TV alınmış ne yapmam gerekiyor 9 aylık bebeğim var eşyalarıma ihtiyacım var

  1. 26bin tl kredi borcum var icralik olma durumunda oturdugum ev kira ve klima var ama ev sahibine ait klimayi alabilirlermi

  2. Eşyalarınız yediemine kaldırılmıştır. e devletten icra dosyanızı öğrenip nereye kaldırıldığını öğrenebilisiniz

 135. Merahab iyi çalışmalar benim evkur evshop turktelekom gibi kurumlara borcun varve devlette icra dosyasi olarak gozukuyor bu borc icra dosyasi olarak gozuktugu tatihten sonra eve icra icin ne zaman gelirler birde soyle bi durum var eşimle artik ayni evde yasamiyorum ben belli bi donem sokakta kaldim suan sigortali iste calisiyorum suan ikahmetgah adresim olan yer bos ama yakin donemdeki adresim isyerine vermek icindi gocebeyim biraz bu belli bi donemdir ama borclar icra dosyasi oldugunda eski esim ve cocuklarim oldugu adres gozukuyor islem sirasinda hangi adres dikkate alinir ve icra dosyasi olustuktan sonra sure nedir kismi odemeler yapsam icra durur mu

  1. Mernis adresiniz ve gerçekte ikamet ettiğiniz eve hacze gelebilirler. Bunun bir süresi yoktur. Kısmi ödemelerle Alacaklı vekili anlaşırsanız elbette durur

 136. Merahab iyi çalışmalar benim evkur evshop turktelekom gibi kurumlara borcun varve devlette icra dosyasi olarak gozukuyor bu borc icra dosyasi olarak gozuktugu tatihten sonra eve icra icin ne zaman gelirler birde soyle bi durum var eşimle artik ayni evde yasamiyorum ben belli bi donem sokakta kaldim suan sigortali iste calisiyorum suan ikahmetgah adresim olan yer bos ama yakin donemdeki adresim isyerine vermek icindi gocebeyim biraz bu belli bi donemdir ama borclar icra dosyasi oldugunda eski esim ve cocuklarim oldugu adres gozukuyor islem sirasinda hangi adres dikkate alinir ve icra dosyasi olustuktan sonra sure nedir kismi odemeler yapsam icra durur mu

  1. Mernis adresiniz ve gerçekte ikamet ettiğiniz eve hacze gelebilirler. Bunun bir süresi yoktur. Kısmi ödemelerle Alacaklı vekili anlaşırsanız elbette durur

 137. Bi kac yerden borclarimdan dolayi i ra dosyalari acildi ailemle kaliyorum ama gecenlerde adresimi ailemin evinden sildirdim suan hic bi adrese kayitli yasamiyorum evdende ailemdende ayrildim maaşım var kamuda calisiyorum haciz işlemi nasil olur bu durumda sadece maaşımami gider yoksa adresimi ailemin evinden aldirmama ragmen yinede ailemin evinemi gider

  1. Merhaba Mehmet bey,mobilya avm den aldığım yatak odasına polis eşliğinde gelinip aldığım yatak odası takımına haciz işlemi yapıldı bu yasalmıdır? Zira sizin söylediğiniz gibi 2 şer tane varsa biri alınır ve yine yargıtayda emsalleşmiş karar var yatak odası haczedilmez diye. Teşekkürler

 138. Bi kac yerden borclarimdan dolayi i ra dosyalari acildi ailemle kaliyorum ama gecenlerde adresimi ailemin evinden sildirdim suan hic bi adrese kayitli yasamiyorum evdende ailemdende ayrildim maaşım var kamuda calisiyorum haciz işlemi nasil olur bu durumda sadece maaşımami gider yoksa adresimi ailemin evinden aldirmama ragmen yinede ailemin evinemi gider

 139. Merhaba 7000 TL borca dosya masrafı avukatlık ücreti ne kadar olur 8 ay ödenmemiş banka kredisi tw alındı ….

 140. Merhaba 7000 TL borca dosya masrafı avukatlık ücreti ne kadar olur 8 ay ödenmemiş banka kredisi tw alındı ….

 141. Merhabalar benim bir icra dosyam var 80 bin TL maaşımdan 3 te biri kesiliyor ikinci bir icra dosyada var çalıştığım sirketim değişirse ikinci icram ilk sıraya girerse ilk icra sahibi eve haciz gönderebilir mi alacağı için yoksa sırasını beklemesi mi gerekiyor

 142. Merhabalar benim bir icra dosyam var 80 bin TL maaşımdan 3 te biri kesiliyor ikinci bir icra dosyada var çalıştığım sirketim değişirse ikinci icram ilk sıraya girerse ilk icra sahibi eve haciz gönderebilir mi alacağı için yoksa sırasını beklemesi mi gerekiyor

 143. merabalar benim banka kredi borcumdan dolayı icralık oldum maaşımdan yaklaşık 850 tl civarında kesiliyor borcum için ama hala hukuk birosu benim evime gelip haciz işlemi yapmaya çalışıyor işte olduğumdan dolayı beni evde bulamıyorlar ama binada kaçtane komşum varsa beni sorarak rezil ediyorlar ayrıyetten benim ikametgah adresimi değiştirmeme rağmen hala o adresime gidiyorlar bunun için yapmam greken bi işlem olabilirmi ve telefondan aile bireylerime kadar herkese bilgi vereiyorlar ben bu hukuk birosundan şikayetçi olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden çok vijdan yoksunu bi hukuk birosu çalışanlarına dek gelmişim

 144. merabalar benim banka kredi borcumdan dolayı icralık oldum maaşımdan yaklaşık 850 tl civarında kesiliyor borcum için ama hala hukuk birosu benim evime gelip haciz işlemi yapmaya çalışıyor işte olduğumdan dolayı beni evde bulamıyorlar ama binada kaçtane komşum varsa beni sorarak rezil ediyorlar ayrıyetten benim ikametgah adresimi değiştirmeme rağmen hala o adresime gidiyorlar bunun için yapmam greken bi işlem olabilirmi ve telefondan aile bireylerime kadar herkese bilgi vereiyorlar ben bu hukuk birosundan şikayetçi olabilirmiyim teşekkür ederim şimdiden çok vijdan yoksunu bi hukuk birosu çalışanlarına dek gelmişim

 145. iyi günler 5 tane icra dosyam var bunlar mağazalardan alınan ve ödenmeyen borçlar tabiki kısmen ödendi 1 tane maaş haczim var henüz gelmediler ama her an gelebilriler biliyorum. çok merakettiğim birşey var kredi kullanımı yapamıyorum bankalara hiç borcum yok ama maaşımı aldığım banka kredi kullandırmıyor yeni çıkacak yasayla kredi şansım varmı 20.000 tl toplam borcum 5.000 tl maaş alıyorum tek bir yere ödemek istiyorum ama çıkmazlardayım ne yapacağımı bilmiyorum taksitlendirmede yapmıyorlar sıkıştırıp duruyorlar. kredi çekme olanağım olsa 4.000 ödeme yapıp kurtulmak istiyorum

 146. iyi günler 5 tane icra dosyam var bunlar mağazalardan alınan ve ödenmeyen borçlar tabiki kısmen ödendi 1 tane maaş haczim var henüz gelmediler ama her an gelebilriler biliyorum. çok merakettiğim birşey var kredi kullanımı yapamıyorum bankalara hiç borcum yok ama maaşımı aldığım banka kredi kullandırmıyor yeni çıkacak yasayla kredi şansım varmı 20.000 tl toplam borcum 5.000 tl maaş alıyorum tek bir yere ödemek istiyorum ama çıkmazlardayım ne yapacağımı bilmiyorum taksitlendirmede yapmıyorlar sıkıştırıp duruyorlar. kredi çekme olanağım olsa 4.000 ödeme yapıp kurtulmak istiyorum

 147. Merhaba benimde bankaya borcum vardı ödeyemedim benim maaşıma haciz konuldu hem maaşımdan para kesiyor hemde evime haciz gönderiyor bu durumdan ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

 148. Merhaba benimde bankaya borcum vardı ödeyemedim benim maaşıma haciz konuldu hem maaşımdan para kesiyor hemde evime haciz gönderiyor bu durumdan ne yapmam lazım bana yardımcı olabilir misiniz teşekkürler

 149. 2007 işsizlik fonundan para aldım fakat 1 ay sonra işe girdim parayı almaya devam ettim 2021 yılında önüme çıktı faiziyle birlikte 5222 tl olmuş ev kredisi ödüyorum araba icra koymuşlar ne yapmalıyım

 150. 2007 işsizlik fonundan para aldım fakat 1 ay sonra işe girdim parayı almaya devam ettim 2021 yılında önüme çıktı faiziyle birlikte 5222 tl olmuş ev kredisi ödüyorum araba icra koymuşlar ne yapmalıyım

 151. Üstüme icralar mevcut ikametkahım annemin evinde ancak annemin evinin üstünde ipotek mevcut 1. alacaklı başka biri gözüküyor 1. Alacaklı ev üstündeki şerri kaldırmazsa icra benim için icra gidermi

 152. Üstüme icralar mevcut ikametkahım annemin evinde ancak annemin evinin üstünde ipotek mevcut 1. alacaklı başka biri gözüküyor 1. Alacaklı ev üstündeki şerri kaldırmazsa icra benim için icra gidermi

 153. Merhaba kolay gelsin. Şuanda ikamet ettiğim evin kira kontratı ve evimdeki eşyaların hepsi benim adıma. Fakat babamın 14 bin liralık borcundan dolayı eve haciz için gelıp eşyaları alacaklarını söylediler. Yaşadığım evde babam sadece kalıyor ve avukat herşey sizin adınızada olsa babanız ortak mekan kullanıyor haciz edebiliriz dedi. Ne yapabilirim ?

 154. Merhaba kolay gelsin. Şuanda ikamet ettiğim evin kira kontratı ve evimdeki eşyaların hepsi benim adıma. Fakat babamın 14 bin liralık borcundan dolayı eve haciz için gelıp eşyaları alacaklarını söylediler. Yaşadığım evde babam sadece kalıyor ve avukat herşey sizin adınızada olsa babanız ortak mekan kullanıyor haciz edebiliriz dedi. Ne yapabilirim ?

 155. Almadığım bir alet için mesaj aliyorum evime haciz yollicaklarmış 96 tlymiş hiç görmedim almadım 1yıl geçmiş ne yapmamı önerirsiniz avukat bey

 156. Almadığım bir alet için mesaj aliyorum evime haciz yollicaklarmış 96 tlymiş hiç görmedim almadım 1yıl geçmiş ne yapmamı önerirsiniz avukat bey

 157. Merhabalar mehmet bey benim borclarimi odeyemedim ve eve haciz gelincegini söylendi aradilar bana ait evde birsey de yok saun evde sadece beyaz eysa ve tv var saun işsiz ve gelirim yok korana girdikden sonrada da cok sıkıntılar oldu beni arayan avukat dediki eve herseyi aliriz ben evli 2 çocuk babasiyim ne yapmam gerekiyor 5900 tlik haciz var yardımlarınızı bekliyorum tskler

  1. Herşeyi alırız demez bir avukat. Bunu diyen avukat çalışanıdır ve primli çalıştığı için zorlayarak tahsilat yapmaya çalışıyor

 158. Merhabalar mehmet bey benim borclarimi odeyemedim ve eve haciz gelincegini söylendi aradilar bana ait evde birsey de yok saun evde sadece beyaz eysa ve tv var saun işsiz ve gelirim yok korana girdikden sonrada da cok sıkıntılar oldu beni arayan avukat dediki eve herseyi aliriz ben evli 2 çocuk babasiyim ne yapmam gerekiyor 5900 tlik haciz var yardımlarınızı bekliyorum tskler

  1. Herşeyi alırız demez bir avukat. Bunu diyen avukat çalışanıdır ve primli çalıştığı için zorlayarak tahsilat yapmaya çalışıyor

 159. Merhabalar,işten çıkarıldım işte bulamadım5 aydır.kredimi ödiyemediğimden dolayı şuanda icraya verilmişim.üzerime kayıtlı hiçbi eşya,mal,değerli birşey yoktur.babamda beni istemediğinden evde akrabalarımda kalıyorum.muhtarlık kayıtım babamın evine ait.şuanda işkur kursiyeri olarak 108tl. Günlük çalışıyorum.mal beyanında bulunmam gerektiği tebligatı gelmiş.şimdi kadroyada alınmadığım için yalnızca geçim kaynağım bu kurstan aldığım ücrettir.durumum böyle.şimdi babamın evine haciz işlemi başlatabilirlermi?başlarsa haciz işlemi babam nasıl bir yol izlemelidir.7emin olarak malları kabul etmelimidir.yoksa faturası olmıyan haciz edilmiş malları götürmelerine müsademi etmelidir.yada 1 hafta sonunda işkurum biterek kadroya geçecem.maaşıma haciz konulmasını sadece nasıl sağlıyabilirim?bana fikir yardımında bulunursanız sevinirim.

  1. Babanız istihkak iddia edebilir. Yeddieminliği kabul etmesi faydasınadır. İkametiniz ordayken haciz de mümkün elbette.
   Maaşınıza haciz konulsa bile fiili hacize engel değildir

 160. Merhabalar,işten çıkarıldım işte bulamadım5 aydır.kredimi ödiyemediğimden dolayı şuanda icraya verilmişim.üzerime kayıtlı hiçbi eşya,mal,değerli birşey yoktur.babamda beni istemediğinden evde akrabalarımda kalıyorum.muhtarlık kayıtım babamın evine ait.şuanda işkur kursiyeri olarak 108tl. Günlük çalışıyorum.mal beyanında bulunmam gerektiği tebligatı gelmiş.şimdi kadroyada alınmadığım için yalnızca geçim kaynağım bu kurstan aldığım ücrettir.durumum böyle.şimdi babamın evine haciz işlemi başlatabilirlermi?başlarsa haciz işlemi babam nasıl bir yol izlemelidir.7emin olarak malları kabul etmelimidir.yoksa faturası olmıyan haciz edilmiş malları götürmelerine müsademi etmelidir.yada 1 hafta sonunda işkurum biterek kadroya geçecem.maaşıma haciz konulmasını sadece nasıl sağlıyabilirim?bana fikir yardımında bulunursanız sevinirim.

  1. Babanız istihkak iddia edebilir. Yeddieminliği kabul etmesi faydasınadır. İkametiniz ordayken haciz de mümkün elbette.
   Maaşınıza haciz konulsa bile fiili hacize engel değildir

 161. Merhaba bugün bir firmadan kargo aldığımı ama ödemediğimi söylediler sipariş vermişim almamışım ama öyle bir şey yok 50 TL bir tutar olduğumu söyleyip iban yollamışlar ödenmezse icra takibi başlatıcaklarmış parayı inana atmam gerekiyormuş dolandırdı diye gazla umursamadım ama aklıma takıldı ne yapmalıyım ?

  1. Msajları okumalısınız. Zira atılan tüm mesajlar aynı nerdeyse. Birşey yapmanıza gerek yok. Yorumlarda da belirttim

 162. Merhaba bugün bir firmadan kargo aldığımı ama ödemediğimi söylediler sipariş vermişim almamışım ama öyle bir şey yok 50 TL bir tutar olduğumu söyleyip iban yollamışlar ödenmezse icra takibi başlatıcaklarmış parayı inana atmam gerekiyormuş dolandırdı diye gazla umursamadım ama aklıma takıldı ne yapmalıyım ?

  1. Msajları okumalısınız. Zira atılan tüm mesajlar aynı nerdeyse. Birşey yapmanıza gerek yok. Yorumlarda da belirttim

 163. Merhaba benim evyapara 5 bin tl borcum ailem evlatlıktan rettedi 3 yaşında kızım ile kirada oturuyorum babası yok kendi soyadımı verdim 2 yıldır da sosyal yardım 787 maaş ile geçiniyorum vakıflar dan aylık erzak ve ibb den 150 gıda kartı ile hayatımı idam ettiriyorum sizce evime haciz gelirmi

 164. Merhaba benim evyapara 5 bin tl borcum ailem evlatlıktan rettedi 3 yaşında kızım ile kirada oturuyorum babası yok kendi soyadımı verdim 2 yıldır da sosyal yardım 787 maaş ile geçiniyorum vakıflar dan aylık erzak ve ibb den 150 gıda kartı ile hayatımı idam ettiriyorum sizce evime haciz gelirmi

 165. Merhaba benim evimde 2 yatak var birisi yatak odası takımının diğeri ise eşim ile problemlerimden ötürü kendi yattığım yatak bu durumda bu yataklardan birini alabilirler mi?

 166. Merhaba benim evimde 2 yatak var birisi yatak odası takımının diğeri ise eşim ile problemlerimden ötürü kendi yattığım yatak bu durumda bu yataklardan birini alabilirler mi?

 167. MERHABA AVK BEY E DEVLET ÜZERÍNDE BAKTIGIM DA 13 ADET ICRA TAKIP VAR KIMISI 10 YILLIK ZAMAN ASIMI KAC YIL DAN BASLIYOR AYRICA YENI BIR YASA CIKMIS BORCLU ONAYI OLMADAN MAASINA HACIZ KONULAMAZ MIS BU DOGRUMU BIRDE BORC AVUKATA MI ODENMELI YOKSA ICRA DAIRESININ VERDIGI IBAN HESABINAMI SON SORU DÜŞÚM OTOMATIK MI OLUYOR BIZMI YAPTIRMALIYIZ DÜŞÚMÜ SAYGILAR

  1. Zamanaşımı borcun sebebine bağlıdır. On yılı geçen dosyalarda önemli olan son işlemi ne zaman yapıldığı.
   İcra dosyaları kendiliğinden düşmez talepte bulunmak gerekir. Garantili si icra dairesi ne demektir ama avukata da ödeme yapılabilir

 168. MERHABA AVK BEY E DEVLET ÜZERÍNDE BAKTIGIM DA 13 ADET ICRA TAKIP VAR KIMISI 10 YILLIK ZAMAN ASIMI KAC YIL DAN BASLIYOR AYRICA YENI BIR YASA CIKMIS BORCLU ONAYI OLMADAN MAASINA HACIZ KONULAMAZ MIS BU DOGRUMU BIRDE BORC AVUKATA MI ODENMELI YOKSA ICRA DAIRESININ VERDIGI IBAN HESABINAMI SON SORU DÜŞÚM OTOMATIK MI OLUYOR BIZMI YAPTIRMALIYIZ DÜŞÚMÜ SAYGILAR

  1. Zamanaşımı borcun sebebine bağlıdır. On yılı geçen dosyalarda önemli olan son işlemi ne zaman yapıldığı.
   İcra dosyaları kendiliğinden düşmez talepte bulunmak gerekir. Garantili si icra dairesi ne demektir ama avukata da ödeme yapılabilir

 169. Merhaba avukat bey,
  Annemin Türkcel’den almış olduğu telefonları şu pandemi başladığından beri ne yazık ki ödeyemedik ve toplam borç 9.600 TL olmuş. Avukat tebligat gönderdi fakat tebligatı ben imzasız bir şekilde teslim aldım. Sorularıma gelecek olursak, 1- imzasız teslim alınan tebligatın geçerliliği varmıdır ? 2- Annem Almanya’dan emekli (maaşını SGK aracılığıyla ziraat bankasından almakta) emekli maaşına haciz konur mu ? 3- evde değerli hiç bir obje yok ve beyaz eşyalar 1’er tane, TV yaklaşık 6 yıl önce alınmış 1 adet. Yine de evden haciz edebilecekleri bir durum söz konusu mu ? Bu soruların arasında en önemlisi maaş konusu. Haa bu arada beyaz eşyaların arasında 1 adet kurutma makinesi var, haciz olur mu ? Avukatla taksit konusunda ne yazık ki anlaşamadık acaba taksitlendirmenin başka bir yolu varmıdır? Şimdiden cevaplarınız için size çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  1. imzasız tebligatın bir geçerliliği olmaz. Evde haczedilebilecek ledilebilecek bir şey yok kurutma makinesi hariç. Taksitlendirme icra dairesinde 4 takside kadar mümkün. Emekli maaşına haciz konulamaz

 170. Merhaba avukat bey,
  Annemin Türkcel’den almış olduğu telefonları şu pandemi başladığından beri ne yazık ki ödeyemedik ve toplam borç 9.600 TL olmuş. Avukat tebligat gönderdi fakat tebligatı ben imzasız bir şekilde teslim aldım. Sorularıma gelecek olursak, 1- imzasız teslim alınan tebligatın geçerliliği varmıdır ? 2- Annem Almanya’dan emekli (maaşını SGK aracılığıyla ziraat bankasından almakta) emekli maaşına haciz konur mu ? 3- evde değerli hiç bir obje yok ve beyaz eşyalar 1’er tane, TV yaklaşık 6 yıl önce alınmış 1 adet. Yine de evden haciz edebilecekleri bir durum söz konusu mu ? Bu soruların arasında en önemlisi maaş konusu. Haa bu arada beyaz eşyaların arasında 1 adet kurutma makinesi var, haciz olur mu ? Avukatla taksit konusunda ne yazık ki anlaşamadık acaba taksitlendirmenin başka bir yolu varmıdır? Şimdiden cevaplarınız için size çok teşekkür ederim, iyi çalışmalar

  1. imzasız tebligatın bir geçerliliği olmaz. Evde haczedilebilecek ledilebilecek bir şey yok kurutma makinesi hariç. Taksitlendirme icra dairesinde 4 takside kadar mümkün. Emekli maaşına haciz konulamaz

 171. İcra dosyam a itiraz ettim duruşma günü verildi 28 bin lira borc görünüyor. Mahkeme gün verdi fakat karşı taraf benim herhangi bir banka hesabıma yada maasima haciz koymuyor sadece ev eşyaları için talimat veriyor. Bu insan gururuna yakışır mı mahkeme gün vermiş maasima talep et diyorum hayır zor durumda kalan için evine gelicez diyor ne yapcam bilmiyorum intihar mı edelim .

  1. İtiraz ettiğiniz dosyada itirazın kaldırılması yada itirazın iptali davası açtılarsa zaten dava sonuna kadar haciz konulmaz.
   Yok siz itiraz davası açtıysanız alacaklının normal hacize devam hakkı var

 172. İcra dosyam a itiraz ettim duruşma günü verildi 28 bin lira borc görünüyor. Mahkeme gün verdi fakat karşı taraf benim herhangi bir banka hesabıma yada maasima haciz koymuyor sadece ev eşyaları için talimat veriyor. Bu insan gururuna yakışır mı mahkeme gün vermiş maasima talep et diyorum hayır zor durumda kalan için evine gelicez diyor ne yapcam bilmiyorum intihar mı edelim .

  1. İtiraz ettiğiniz dosyada itirazın kaldırılması yada itirazın iptali davası açtılarsa zaten dava sonuna kadar haciz konulmaz.
   Yok siz itiraz davası açtıysanız alacaklının normal hacize devam hakkı var

 173. Merhabalar şuan üzerimde 17 tane icra var ikametgahımın olduğu adrese icra gitmiş şuan çalışamıyorum ödeme yapamıyorum icralarımı nasıl kaldırırım yardımcı olur musunuz lütfen

 174. Merhabalar şuan üzerimde 17 tane icra var ikametgahımın olduğu adrese icra gitmiş şuan çalışamıyorum ödeme yapamıyorum icralarımı nasıl kaldırırım yardımcı olur musunuz lütfen

 175. Merhaba. Babamla görüşmüyorum ancak aynı evde ikamet adresimiz olduğu için babamın borcundan dolayı tapusu benim adıma olan evime haciz geldi. Sonra babam ikametgahını kendi evine aldırdı bi süre sonra bende kendi evimden başka bir eve taşındım evimi kiraya verdim ve ikametgah adresimide aldırdım. Şuan avukat arayıp tekrar hacze geleceğini söylüyo ancak evde kiracı var laf anlatamıyorum ne yapmam lazım?

   1. Slm benim on bin TL borcumu yirmi yedi bin TL olarak avukat ve icra memurları eve gelip eşime imza atirmislar asyalarimi yazmışlar benim imzam olmadan nasıl eşyalarına el koyacaklar anlaşmaya gitmek istediğim halde ödemede indirim yapmadılar bu nasıl olacak asıl borçlu benim eşim deyil

 176. Merhaba. Babamla görüşmüyorum ancak aynı evde ikamet adresimiz olduğu için babamın borcundan dolayı tapusu benim adıma olan evime haciz geldi. Sonra babam ikametgahını kendi evine aldırdı bi süre sonra bende kendi evimden başka bir eve taşındım evimi kiraya verdim ve ikametgah adresimide aldırdım. Şuan avukat arayıp tekrar hacze geleceğini söylüyo ancak evde kiracı var laf anlatamıyorum ne yapmam lazım?

 177. Merhaba senetle bir yerden alışveriş yaptım ama ancak borcumu odeyemedigim için maaşımın 1/4 ine haciz geldi her ay kesiliyor maaşımdan fakat bugün avukatlık bürosu tarafından arandım evime haciz gelcekmis.Uyap dan da baktım ev haczi istenmiş.zaten aylık olarak kesiliyor borcum.bu mümkün müdür avukat bey?asgari ücretle çalışmaktayım borcum ise 30 bin.Bilgi konusunda desteğinizi rica ediyorum

  1. bu mümkün ama siz sessiz kaldıkça daha çok tacize uğrarsınız. Büyük ihtimalle o senet takibe konulamayacak bir senettir

 178. Merhaba senetle bir yerden alışveriş yaptım ama ancak borcumu odeyemedigim için maaşımın 1/4 ine haciz geldi her ay kesiliyor maaşımdan fakat bugün avukatlık bürosu tarafından arandım evime haciz gelcekmis.Uyap dan da baktım ev haczi istenmiş.zaten aylık olarak kesiliyor borcum.bu mümkün müdür avukat bey?asgari ücretle çalışmaktayım borcum ise 30 bin.Bilgi konusunda desteğinizi rica ediyorum

  1. bu mümkün ama siz sessiz kaldıkça daha çok tacize uğrarsınız. Büyük ihtimalle o senet takibe konulamayacak bir senettir

 179. Bankalara kredi karti ve kredi borcum var 5 6 sene oldu ödeyemedim hacizliyim simdi ev almak istiyorum ilk defa üzerime evi alsam haciz koyarlarmi eve ve alip satiliha cikarirlarmi cevap ic8n teşekkür ederim şimdiden

 180. Bankalara kredi karti ve kredi borcum var 5 6 sene oldu ödeyemedim hacizliyim simdi ev almak istiyorum ilk defa üzerime evi alsam haciz koyarlarmi eve ve alip satiliha cikarirlarmi cevap ic8n teşekkür ederim şimdiden

 181. Merhaba kolay gelsin. Benden önceki kiracının borcu nedeniyle evimize icra memurları geldi. Biz kira kontratını gösterip bu kişinin artık burada oturmadığını söyledik ve gittiler. Önceki kiracıyla hiç bir bağımız da yok. Bu kişinin başka dosyaları da varmış. Biz evde yokken diğer dosyalardan dolayı gelip polis eşliğinde kapıyı açtırıp eşyalarımızı haczedebilirler mi?

  1. Bir de bunun tam olarak hukuki dayanağı nedir? Bu kişinin ikametgahı burası gözükmüyor. Anladığım kadarıyla yeni bir adres kaydı yaptırmadığı için alacaklıya bildirdiği adres veya alacaklının bildiği en son adres burası olduğu için geliyorlar. Sırf buna dayanarak haciz nasıl yapabiliyorlar?

   1. Birisinin resmi ikametinde haciz zorunluluğu olmadığı gibi ikameti olmayan adreste haciz yapılamayacağına dair bir kayıt da yoktur. İcra ve İflas Kanunu 96, 97 ve 99. maddeleri uyarınca borçluya ait eşyalara haciz konulabilir. Bu eşyanın nerede, kimin evinde olup olmadığı önemli değildir.

  2. Evet. Sonuç olarak O kişinin gözüken son adresi orası ise siz yokken de hacze gelinebilir ve orda oturduğuna da inanıyorlarsa kapıyı açtırabilirler

 182. Merhaba kolay gelsin. Benden önceki kiracının borcu nedeniyle evimize icra memurları geldi. Biz kira kontratını gösterip bu kişinin artık burada oturmadığını söyledik ve gittiler. Önceki kiracıyla hiç bir bağımız da yok. Bu kişinin başka dosyaları da varmış. Biz evde yokken diğer dosyalardan dolayı gelip polis eşliğinde kapıyı açtırıp eşyalarımızı haczedebilirler mi?

  1. Bir de bunun tam olarak hukuki dayanağı nedir? Bu kişinin ikametgahı burası gözükmüyor. Anladığım kadarıyla yeni bir adres kaydı yaptırmadığı için alacaklıya bildirdiği adres veya alacaklının bildiği en son adres burası olduğu için geliyorlar. Sırf buna dayanarak haciz nasıl yapabiliyorlar?

   1. Birisinin resmi ikametinde haciz zorunluluğu olmadığı gibi ikameti olmayan adreste haciz yapılamayacağına dair bir kayıt da yoktur. İcra ve İflas Kanunu 96, 97 ve 99. maddeleri uyarınca borçluya ait eşyalara haciz konulabilir. Bu eşyanın nerede, kimin evinde olup olmadığı önemli değildir.

  2. Evet. Sonuç olarak O kişinin gözüken son adresi orası ise siz yokken de hacze gelinebilir ve orda oturduğuna da inanıyorlarsa kapıyı açtırabilirler

 183. Merhabalar, babamın 2012 yılında turkselden aldığı bir telefondan borcu kalmış şuan o borç 8 bin lira olarak bildirildi bize fakat kimse tarafından borç olduğuna dair bir bilgi verilmedi 6 7 yıldır ve avukat haciz işlemlerine başlayacağını söyledi .sadece ana parayı ödeyerek bu dosyayı kapatabilirmiyiz??

 184. Merhabalar, babamın 2012 yılında turkselden aldığı bir telefondan borcu kalmış şuan o borç 8 bin lira olarak bildirildi bize fakat kimse tarafından borç olduğuna dair bir bilgi verilmedi 6 7 yıldır ve avukat haciz işlemlerine başlayacağını söyledi .sadece ana parayı ödeyerek bu dosyayı kapatabilirmiyiz??

 185. Hocam merhaba bankalara kredi ve kart borçlarım var 300 bin civarında bu ay dahil düzenli şekilde ödeme yaptım bu güne kadar hiç bir gecikmem yok işten çıkarıldım bundan sonra ödeme gücüm kalmadı ödeyemeyeceğim ne yapmam gerekli teşekkür ederim

 186. Hocam merhaba bankalara kredi ve kart borçlarım var 300 bin civarında bu ay dahil düzenli şekilde ödeme yaptım bu güne kadar hiç bir gecikmem yok işten çıkarıldım bundan sonra ödeme gücüm kalmadı ödeyemeyeceğim ne yapmam gerekli teşekkür ederim

 187. Merhabalar avukat bey bundan 6-7 sene önce bir markete gayri resmi ortak oldum o dönemde kira sözleşmesine kefil olarak imza attım ortağım yakın arkadaşımdı ayrıca başka bir işyerindede maaşlı olarak çalışıyordum işten ayrıldım markette ortağımla beraber çalışmaya başladım işlerimiz iyi gitmedi borç verdiğim arkadaşlarımdan borçlarımı tahsil edemedim marketin işleri bozulunca ortağımlada aramız bozuldu marketten ayrıldım tekrar maaşlı çalışmaya başladım fakat marketin geliri borçlarımı ödemeye yetmediği için hacizler geldi maaşımın dörtte birine haciz konuldu ayrıca ortağım marketi başka bir yere taşımış ve son 2 yılın kirasını ödememiş kefil oldugum için dükkan sahibi maaşıma haciz koyduydurmuş ve 2 dosya olarak görünüyor biri adana 14ncü icra diğeri Afşin 17nci icra olarak iki borcun toplamı 16 bin lira iken şuan 35 bin TL olarak görünüyor diğer dosyalarıma ödeme yapamadığım için varlık şirketleri sürekli arayarak hacze geleceklerini söylüyorlar bu arada evli değilim ve aile evimde yaşamıyorum fakat mernis adresim aile evim görünüyor ailem adanada ben antalyada şantiyede kalıyorum birinci sorum aile evime haciz gelir mi maaş haczim var 2nci sorum kefil oldugum kiraz sözleşmesinin borcuna nasıl itiraz edebilirim bu borç ortağı oldugum dönemde olan borç olmadığı için ödemek istemiyorum bütün birikimi kaybettim avukat tutacak param yok ve bu işlerle ugraşacak zamanım yok ne yapabilirim teşekkür ederim

  1. Evet ailenizin evine haciz gelebilir. Ayrıca itiraz için menfi tespit davası açabilirsiniz. Bu davayı kazanma ihtimaliniz yüksektir

 188. Merhabalar avukat bey bundan 6-7 sene önce bir markete gayri resmi ortak oldum o dönemde kira sözleşmesine kefil olarak imza attım ortağım yakın arkadaşımdı ayrıca başka bir işyerindede maaşlı olarak çalışıyordum işten ayrıldım markette ortağımla beraber çalışmaya başladım işlerimiz iyi gitmedi borç verdiğim arkadaşlarımdan borçlarımı tahsil edemedim marketin işleri bozulunca ortağımlada aramız bozuldu marketten ayrıldım tekrar maaşlı çalışmaya başladım fakat marketin geliri borçlarımı ödemeye yetmediği için hacizler geldi maaşımın dörtte birine haciz konuldu ayrıca ortağım marketi başka bir yere taşımış ve son 2 yılın kirasını ödememiş kefil oldugum için dükkan sahibi maaşıma haciz koyduydurmuş ve 2 dosya olarak görünüyor biri adana 14ncü icra diğeri Afşin 17nci icra olarak iki borcun toplamı 16 bin lira iken şuan 35 bin TL olarak görünüyor diğer dosyalarıma ödeme yapamadığım için varlık şirketleri sürekli arayarak hacze geleceklerini söylüyorlar bu arada evli değilim ve aile evimde yaşamıyorum fakat mernis adresim aile evim görünüyor ailem adanada ben antalyada şantiyede kalıyorum birinci sorum aile evime haciz gelir mi maaş haczim var 2nci sorum kefil oldugum kiraz sözleşmesinin borcuna nasıl itiraz edebilirim bu borç ortağı oldugum dönemde olan borç olmadığı için ödemek istemiyorum bütün birikimi kaybettim avukat tutacak param yok ve bu işlerle ugraşacak zamanım yok ne yapabilirim teşekkür ederim

  1. Evet ailenizin evine haciz gelebilir. Ayrıca itiraz için menfi tespit davası açabilirsiniz. Bu davayı kazanma ihtimaliniz yüksektir

 189. Merhaba kardeşimin banka borcu var ödemiyor onun adına ev falan yok fakat annemin ve bizim adımıza var eğer annem vefat ederse kardesimin mirasına haciz gelir böyle bir durumda biz borcu ödersek olurmu yoksa banka direk satışa mı gidiyor

 190. Merhaba kardeşimin banka borcu var ödemiyor onun adına ev falan yok fakat annemin ve bizim adımıza var eğer annem vefat ederse kardesimin mirasına haciz gelir böyle bir durumda biz borcu ödersek olurmu yoksa banka direk satışa mı gidiyor

 191. Merhabalar bankaya borcumuz var .şuan issiz oldugumuz icin odeyemiyoruz.hacize geliyorlar.en son geldiklerinde nakliye cagirip esyaları gotureceklerini soylediler.bu mumkunmu esyalari alabiliyorlarmu

 192. Merhabalar bankaya borcumuz var .şuan issiz oldugumuz icin odeyemiyoruz.hacize geliyorlar.en son geldiklerinde nakliye cagirip esyaları gotureceklerini soylediler.bu mumkunmu esyalari alabiliyorlarmu

 193. Merhabalar avukat bey. Benim turkcele 400 lira borcum vardi avukat bni aramiş diyoki 2400 lira olmuş. Ve icra olmuş ne yapabilirim..

 194. Merhabalar avukat bey. Benim turkcele 400 lira borcum vardi avukat bni aramiş diyoki 2400 lira olmuş. Ve icra olmuş ne yapabilirim..

 195. Benim annem engelli evimizde annemin üstüne kayıtlı biz adana ender magazinsndan alışveriş yaptık araya byram işsizlik filan girince ödeme yapamadim bunun üzerine avukat arayıp son gün ödemesi yapın dedi benden avukattan sadece 2 gün müsade istedim annemin engelli maaşıyla bnm.maasim yatacakti gidip odeyecektim avukat bunu kabul etmeyip tlfn bana bağırıp cagirdi bgunn ödeme yapmazsanız icraya veriyorum dedi kapattı ve şuan gelen mesaj haciz izlemi başladı filan tayzik davası açılmıştır yazıyor

  1. böyle şeyler korku amaçlıdır. E devletinizi kontrol ediniz. İcra takibi başlatılıp başlatılmadığını ordan öğrenebilirsiniz

 196. Benim annem engelli evimizde annemin üstüne kayıtlı biz adana ender magazinsndan alışveriş yaptık araya byram işsizlik filan girince ödeme yapamadim bunun üzerine avukat arayıp son gün ödemesi yapın dedi benden avukattan sadece 2 gün müsade istedim annemin engelli maaşıyla bnm.maasim yatacakti gidip odeyecektim avukat bunu kabul etmeyip tlfn bana bağırıp cagirdi bgunn ödeme yapmazsanız icraya veriyorum dedi kapattı ve şuan gelen mesaj haciz izlemi başladı filan tayzik davası açılmıştır yazıyor

  1. böyle şeyler korku amaçlıdır. E devletinizi kontrol ediniz. İcra takibi başlatılıp başlatılmadığını ordan öğrenebilirsiniz

 197. Mrb avukat bey ben sigortalı çalışanım ve maaşımda hiç bir haciz olmamasına rağmen benden alacaklı olan firmanın avukatı gelip adresimden tv me haciz uyguladı aldı ve gitti. Benim sormak istediğim maaş haczine başvurmadan direkt evime gelmesi hukuken serbest mi?

 198. Mrb avukat bey ben sigortalı çalışanım ve maaşımda hiç bir haciz olmamasına rağmen benden alacaklı olan firmanın avukatı gelip adresimden tv me haciz uyguladı aldı ve gitti. Benim sormak istediğim maaş haczine başvurmadan direkt evime gelmesi hukuken serbest mi?

 199. Evime haciz memurları geldi evinde haciz etmeye değer bir esya bulunmadı diyerek tutanak tutuldu imza attım sonrasında bu tutanağın altına farklı şeyler yazmazlar degil mi ödeme taahhüdü gibi

 200. Evime haciz memurları geldi evinde haciz etmeye değer bir esya bulunmadı diyerek tutanak tutuldu imza attım sonrasında bu tutanağın altına farklı şeyler yazmazlar degil mi ödeme taahhüdü gibi

 201. Merhaba avukat bey benim size birkaç sorum olacak eşimin benden önceki eski eşi yani ona tazminat ödüyor fakat maaşından kesilerek ödeniyor her ay buna rağmen borçu toplu almak için evime haciz göndermek istiyor ben site içerisinde yaşıyorum ve evimde çamaşır asacak yerim olmadığı için kurutma makinesi kullanıyorum kurutma makinem haciz işleminde gider mi

 202. Merhaba avukat bey benim size birkaç sorum olacak eşimin benden önceki eski eşi yani ona tazminat ödüyor fakat maaşından kesilerek ödeniyor her ay buna rağmen borçu toplu almak için evime haciz göndermek istiyor ben site içerisinde yaşıyorum ve evimde çamaşır asacak yerim olmadığı için kurutma makinesi kullanıyorum kurutma makinem haciz işleminde gider mi

 203. Merhaba Mehmet bey benim isterim.vardi lakin pandemiden dolayı sıkıntı yaşadım ve kapattım 5/6 firmadan icra işlemi başlatıldı evime geldiler Alinacak birşey bulamadılar bu firmanın dışında diğerlerinden de sürekli gelirmi eve alacaklılar icra sirasina göre mi geliyor bir dosya kapanıp diğeri öyle mi devam ediyor

 204. Merhaba Mehmet bey benim isterim.vardi lakin pandemiden dolayı sıkıntı yaşadım ve kapattım 5/6 firmadan icra işlemi başlatıldı evime geldiler Alinacak birşey bulamadılar bu firmanın dışında diğerlerinden de sürekli gelirmi eve alacaklılar icra sirasina göre mi geliyor bir dosya kapanıp diğeri öyle mi devam ediyor

 205. Merhaba avukat bey size sorum olacak internet ten alışveriş yaptım ancak evde olmadığım için geri döndü aynı şekilde ikinci kez oldu siteden bana SMS geldi 49 TL kargo ücretini biz ödedik iban numarası vermiş yatırın yoksa icraya vereceğiz diyor ancak imzaladığım kağıt senet yok elime geçen ürün yok ama bana böyle Mesaj attı sizce ne yapmalıyım saygılarımla teşekkürler

 206. Merhaba avukat bey size sorum olacak internet ten alışveriş yaptım ancak evde olmadığım için geri döndü aynı şekilde ikinci kez oldu siteden bana SMS geldi 49 TL kargo ücretini biz ödedik iban numarası vermiş yatırın yoksa icraya vereceğiz diyor ancak imzaladığım kağıt senet yok elime geçen ürün yok ama bana böyle Mesaj attı sizce ne yapmalıyım saygılarımla teşekkürler

 207. Memet abi benim 5 bankaya borcum var üstüme hiç bir mal varlığım ve ben bu borcu oduyemiyorm toplam 150 bin yakın borcum bana haciz bildirimi yapıldı icra dayresine gittim mal beyanında bulundum borlarm final. Varlık şirketlerine devreldilmis kimisinde borçların devredilmemis her gün beni avukatlar arıyorlar final varlık sirketleride arıyorlar bundan ne çıkar abim ne yapmam lazım serbes meslekle uğraşıyorum herhangi bir fakrikada çalışamıyorum haciz geliyordiye ise almiyorlar

 208. Memet abi benim 5 bankaya borcum var üstüme hiç bir mal varlığım ve ben bu borcu oduyemiyorm toplam 150 bin yakın borcum bana haciz bildirimi yapıldı icra dayresine gittim mal beyanında bulundum borlarm final. Varlık şirketlerine devreldilmis kimisinde borçların devredilmemis her gün beni avukatlar arıyorlar final varlık sirketleride arıyorlar bundan ne çıkar abim ne yapmam lazım serbes meslekle uğraşıyorum herhangi bir fakrikada çalışamıyorum haciz geliyordiye ise almiyorlar

 209. Bana bugun avukatlik burosunda aradilar kredi karti borcum vardi 1.200 tl bende dedim ayin 15 inde odiyebilirim dedim hayir dediler icra gonderecez eve dediler ACABA ONCE EVE MI GELIRLER YOKSA MAAŞIMDAN MI KESINTI YAPARLAR

 210. Bana bugun avukatlik burosunda aradilar kredi karti borcum vardi 1.200 tl bende dedim ayin 15 inde odiyebilirim dedim hayir dediler icra gonderecez eve dediler ACABA ONCE EVE MI GELIRLER YOKSA MAAŞIMDAN MI KESINTI YAPARLAR

 211. Tesekkurler.evime banka borcundan dolayi icra geldi.gerekli esyalari yazdilar.ancak klima bana ait degil. Fatura mevcut ve baskasi adina.esyalari almaya gelirler ise faturayi gostersem almalari iptal olurmu klimayi.

  1. Faturayı haciz konulduğu sırada ibraz etmeniz gerekir. Almamaları için fatura kimin adına ise onun istihkak iddiasında bulunması gerekir

 212. Tesekkurler.evime banka borcundan dolayi icra geldi.gerekli esyalari yazdilar.ancak klima bana ait degil. Fatura mevcut ve baskasi adina.esyalari almaya gelirler ise faturayi gostersem almalari iptal olurmu klimayi.

  1. Faturayı haciz konulduğu sırada ibraz etmeniz gerekir. Almamaları için fatura kimin adına ise onun istihkak iddiasında bulunması gerekir