Kira Sözleşmesi

18/05/1955 Tarihli Gayrimenkul Kiraları Hakkındaki kanunun artık yürürlükte olmaması sonrası sonrasında kira sözleşmeleri ile ilgili olarak Borçlar Kanunundaki bilgileri esas alacağız.

Yeni Borçlar Kanunumuz Kiracıyı koruyan düzenlemelere çok geniş yer vermiştir. Kiralayanın önceki dönemlerde keyfi davranışlarını önlemek isteyen Kanun Koyucu, yeni kanunda Kiracıya gerçekten geniş haklar tanımıştır.

Kira sözleşmesi Nedir?

Borçlar Kanunu’ndan aynen alıntılandığı gibi Kira Sözleşmesi, Kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanmasını kiracıya bırakmayı, Kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Görüldüğü gibi burada Kira sözleşmesinin asıl amacı, tarafları ve şekli genel bir tanımda belirtilmiştir. Bu madde sadece Ev kiraları hakkında değil, İşyeri ve hasılat kiralarını da kapsamaktadır. Çünkü Madde metninde geçen “yararlanma” kelimesi hasılat kiralarını belirtmektedir. Zaten belirttiğimiz husus madde gerekçesinde de açıklanarak; Kira sözleşmesi bütün kira türlerini kapsayacak şekilde tanımlanmıştır şeklinde açıklanmıştır.  

Kira sözleşmesi nasıl düzenlenir ?

Yine bu tanımdan da anlaşılabileceği gibi Kira Sözleşmesi herhangi bir şekle bağlı değildir. Yani Kira Sözleşmesi Yazılı olabileceği gibi Sözlü Kira sözleşmesi de olabilir. Bu konuda bir geçerlilik şartı yoktur. Önemli olan tarafların rızasıdır. İki kişinin sözlü bile olsa kira sözleşmesi yapmaları konusunda anlaşmış olmaları kira sözleşmesinin kurulması için yeterlidir. Tabi ki buradaki anlaşma her ne kadar sözlü bile olsa, Kira bedeli, Kira süresi, Neyin kiralandığı gibi konular üzerinde anlaşmış olmaları gerekir. Zaten rızadan kasıt da budur. Kira sözleşmelerinin günümüzde yazılı olarak yapılması ispat bakımından daha uygun olacaktır.

Yazılı ve sözlü kira sözleşmeleri bizi bambaşka mecralara götürebileceğinden Yazılı Kira sözleşmeleri ve sözlü kira sözleşmeleri ayrı konularda açıklanacaktır. Sitemizde yayımlanmış olan Yazılı Kira sözleşmesi isimli konumuz için tıklayın.

Sitemizde Sözlü kira sözleşmesi için de açıklamalara yer verilmiştir. Detaylı bilgi için Sözlü Kira sözleşmeleri konumuza tıklayın

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir