Benim işim Acil

İnsanlarımızın belki de en fazla yaptığı hatalardan birisi olan ” acele ” davranma huyundan bahsetmek istiyorum. Burası bir hukuk sitesi ve hukuk haberleri yer alır elbette. Kesinlikle olayı şahsileştirmeden bir şeyler anlatmak isterim. Dediğimiz gibi burası bir hukuk sitesi ise sadece hukuk haber ve bilgileri olmalıdır. Fakat bu bir istisna olsun. Mazur görünüz.

An itibariye sitede 1050 onaylanmış yorum bulunmaktadır. Bunların yarısına yakını benim verdiğim cevaplardan olduğundan geriye yaklaşık 550 yorum kalıyor. 550 yorumun tahminimce 500 tanesi farklı insanlardan yapıldı. 500 insan yorum yoluyla tarafıma soru sormuş. Bende Barolar birliği meslek kurallarına riayet ederek ayrıntıya kaçmamak üzere cevaplar verdim.

Sitemdeki konuların şuan itibariyle bir çoğu borçluları ilgilendirmekte. Daha çok borçluların arayacağı tarzda konu ve yorumlarım mevcut. Elbette genişletmeye ve geliştirmeye devam edeceğimden hiç şüpheniz olmasın.

Gelelim dikkatinizi çekmek istediğim ve bu yazının ana teması olan konuya. Benim işim acil. yorum yapan bu kadar insandan hiç kimse kalkıp bunu bana söylemedi belki ama yorum yapan 500 farklı insanın yüzde 80i ve hatta yüzde 90ı yazdığım yazıyı okumadan doğrudan soruyu soruyor. Hiç bir kullanıcıma bana bu soruyu sormayın demem diyemem elbette. Fakat sizlerden istirhamım; OKUYUN.

Benim konumun başlığı EVDE YOKKEN HACİZ YAPILABİLİR Mİ ? iken gelen soru: Evde değilken haciz yapabilirler mi ? Diye olmamalı sevgili vatandaşlar. Zaten konumun asıl odağında, borçlunun evde olmamasından ötürü evde haciz yapılıp yapılamayacağı ile ilgilidir. Kısacası yazdığım makalenin tek bir cevabı vardır. Evet yapılabilir ya da hayır yapılamaz. Bu yazıyı okuyup da evde değilken haczedip götürürler mi diye sorular sormayacağınıza da adım gibi eminim. Bunun sebebi mutlaka iş bilmez bir kaç avukatın sms firmalarıyla anlaşıp borçlularına sürekli taciz smsleri atıp yarın hacze geliyoruz herşeyi kaldıracağız tarzında mesaj atmaları tabiki. Bunu gören borçlu korkuyor hemen araştırmaya başlıyor google açıyor ve evde haciz yapılabilir mi evde yokken haciz olur mu gibisinden sorular soruyor. Konumuz burda. Yapılıp yapılmayacağı yazılı. Yorum yapıp 3-4 saat cevap beklemektense bir kere konuyu okumayı tercih etseniz inanın ki gerek kalmayacak bu sorulara.

Sitemde sorulan yaklaşık 550 sorunun belki 500 tanesinin cevabı zaten konuda yazılı. Örneğin, Taşınmaz hacizlerinde 1 yıllık satış isteme süresinin olduğunu, bu 1 yıl dolmuş ve satış istenmemişse, üstüne üstlük yenilenen de bir haciz yoksa haczin düşeceğini belirtmeme rağmen, 2010 yılında yada atıyorum 2015 yılından haciz gözüküyor bu haciz düşmüş müdür diye sorulmaması gerekiyor. Bu ve buna benzer sayısız soru bulmakta. Bu kadar soru arasında gerçekten dikkat çeken ve yardım edilmesi gereken konu ve sorular ortadan kaybolup gitme tehlikesinde. Evet ben hepsini elimden geldikçe cevaplıyorum ama aynı sorunu yaşayan insan bu kadar yorum içinden sorulan soruyu ve cevabı göremiyor haliyle.

Eve haciz gelir mi isimli konumdan da örnek vermek isterim. Bu konuda detaylandırarak anlattığım üzere evde nelerin haczedilip haczedilmeyeceği açıktır. Konu okunursa, 2 buzdolabınızdan birinin haczedileceğini zaten anlarsınız. Fakat bunu bana sorduğunuzda inanın şevkim kırılıyor. Bana 2 buzdolabım var haczederler mi birisini diye soru yerine örneğin tek buzdolabım var ama haczedildi. Ne yapabilirim ? tarzı sorular gelse, Yada borçlumun tek buzdolabı var ama 15 bin lira değerinde. Bunu haczettim dava açtı ne olacak gibi sorular gelse bende yazımın okunduğunu anlarım ki bu beni mutlu eder.

İsyan demeyelim tabi ama selzenişimi mazur görün. Lütfen ” acele ” hareket ederek Yanlış yapmayın. Okumak insana çok şey katar. Okuyun. Anlamazsanız yine sorun. Elime yapışmıyor cevaplarım. Fakat lütfen, önce okuyun. Yazılarımın boşa gitmediğini laf olsun diye yazılmadığını görmek beni mutlu edecektir.

Related Articles

Responses

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  1. Merhaba, Benim annem ve babamın borcundan dolayı eve tebligat geldi ve hacize gelebilirler. Evlilik arifesindeyim ve evde bana ait tabak çanak tencere vb. çeyizlerim var. Bunları haciz edebilirler mi? Tesekkur ederim

  2. Merhaba ben 2018 yılında cektigim kredi icin evlenmeden once icralik oldum dosyalarim suan acik gozukuyor ve ben evlendim icra dosyam evlenmeden once kesinlesmisti suan evdeki tum esyaların faturaları esimin uzerine ve bizim nikahımizdan once alindı bu esyalara haciz gelebilirmi faturaları esimin adına oldugu halde ve resmiyette evli olmadan once alınmıs olsalar bile alabilirlermi ?
    Ve bir soru daha sormak istiyorum hukuk burosu telefonda mevcut borcum 20 bin iken uzerine 30 bin faiz koydugunu 50 bin oldugunu ama bugun odersem bana 20 bin olacagini soylemesi yasalmidir (mevcut borc uyap uzerinden bakildiginda faizle birlikte 20 bindir ) simdiden teşekkur ederim

  3. Merhaba ben 2017 yılında bir arsa satın aldım . ve bu arsanın üzerinde yaklaşık 17 tane haciz dosyası var ben bunları kaldırtmak istiyorum sizin sitenizde örnek dosya vardı onu aldım doldurdum yeterli olur mu ?

  4. Tüketici Hakem Heyetinin başvurucu lehine vermiş olduğu (Başvurucunun talebi konuta takılan pvc kapı ve pencerelerdeki bozulma ve fonksiyon kaybı nedeniyle oluşan ayıbın garanti süresi içerisinde giderilmemesi, başvuru da garanti süresi içerisinde yapılmıştır.) kararın uygulanmasını nasıl sağlayabiliriz. Bunun için avukatlık hizmeti almamız gerekiyor mu!? Teşekkürler.